1 Týdeník Echo

Demokrat Mohorita, Německo a Francie versus Visegrád a Netflix jako bořitel tradic

NOVÉ

Na obálce nového čísla Týdeníku Echo je snímek Vasila Mohirity, svazáckého a komunistického funkcionáře z 80. let i z počátku polistopadové epochy. Rozhovor s ním pořídila Kateřina Weissová; někdejší nomenklaturní kádr se v něm  prezentuje jako přesvědčený demokrat a také sionista, užívá jméno Ben Vasco Meier, hlásí se ke svým židovským kořenům a hrdě připomíná, že to byl on, kdo „zařídil“ v prosinci 1989 zvolení Alexandra Dubčeka předsedou Federálního shromáždění (29. 12.) a den nato i Václava Havla prezidentem Československé socialistické republiky. 

Článkem Kdo je tady civilizovaný přispěla do čísla Lenka Zlámalová. Srovnává civilizační vyspělost na jedné straně ve Francii a v Německu, na druhé straně ve státech Visegrádské skupiny, tedy v Česku, Maďarsku, Polsku a Slovensku, a dochází k fakty podloženým závěrům, že nemusíme trpět komplexem méněcennosti, ale současně ani Francouzi a Němci by neměli vůči nám trpět komplexem superiority.

„Sami Francouzi a Němci, kteří mají často sklony Středoevropany poučovat, dnes ve světové konkurenci nehrají první civilizační ligu. V mnoha měřítkách se nevyrovnají z Unie odcházejícím Britům, Dánům, Finům nebo Estoncům. Nemluvě o Američanech, které po zvolení Donalda Trumpa také rádi v Berlíně a Paříži mistrují jako civilizačně zaostalé. Podobně je na vyšší civilizační úrovni Austrálie, rovněž velmi často evropskými progresivisty častovaná kvůli přísně řízené migraci. Nemluvě třeba o Singapuru, který dnes dominuje všem žebříčkům konkurenceschopnosti, kvality lidského kapitálu, prostředí pro podnikání atd. (...) Není jediný důvod, aby Středoevropané přijímali potupnou roli Evropanů druhé kategorie a nechali se mistrovat těmi, kdo je civilizačně nijak zásadně nepřevyšují,“ uzavírá svou komparaci autorka.

Články z tohoto vydání si může již nyní na EchoPrime

Pod sugestivním titulkem Zachránce filmu? Zabiják kin? se Ondřej Štindl zamýšlí nad současností a budoucností filmové kultury: „Streamovací společnosti, které uživatelům umožňují dívat se přes internet na filmy a seriály, svět kinematografie rychle dost možná nenávratně mění – nejenom jeho zákulisí, ale i produkty, obsah.

Nejvýraznějším tahounem téhle revoluce je firma Netflix, která se velice rychle stala dominantní silou audiovize – od jednoduchých záznamů vystoupení stand up komiků po velkofilmy za stamiliony dolarů. Jako všechny jiné revoluce bude mít i tahle svoje oběti: kina a vůbec film v tradičním slova smyslu, možná se k těm „padlým“ nakonec zařadí i Netflix samotný. Obchodní a distribuční model, s nímž ta firma přišla, ale pravděpodobně přežije. V tom ohledu budou dalekosáhlé výsledky revoluce trvalé,“ píše autor v úvodu. 

Toto a ještě dlouhou řadu textů svých autorů i externích spolupracovníků přináší nové číslo Týdeníku Echo.

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.