Český paradox: Trestně stíhaný Babiš chce v čele státního úřadu potírat korupci

Babiš proti korupci

Český paradox: Trestně stíhaný Babiš chce v čele státního úřadu potírat korupciNOVÉ
Premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová. Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš se v čele Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí připravuje na velký boj. Ten vyhlašuje v připravené Vládní koncepci boje s korupcí na léta 2018 až 2022. Hlavní pozornost v dokumentu je věnována zejména oborům zdravotnictví, stavební a územní řízení a také exekuce, energetika, telekomunikace či doprava. Na obory, kde má bývalá Babišova společnost Agrofert největší podíly, tedy v zemědělství a průmyslu, však protikorupční dokument nepamatuje. Předseda Pirátů Ivan Bartoš se bude celou záležitostí zabývat na klubu, protože je přesvědčen, že Andrej Babiš nadále řídí svůj holding.

Trestně stíhaný Andrej Babiš se do čela Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí nanominoval sám i přes velkou kritiku a nevoli opozičních poslanců. Jako odpověď nechal navrhnout změnu statutu rady, aby byl předseda vlády vždy v čele této rady. Spolu s ministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem pak připravili návrh, jak bude Rada postupovat proti korupčnímu jednání.

V dokumentu s názvem Vládní koncepce boje s korupcí na léta 2018 až 2022 se chce předseda vlády zaměřit například na „rozkrývání nejasné vlastnické struktury a určování skutečných majitelů včetně řešení převodů obchodních podílů na tzv. bílé koně nebo problematiky virtuálních sídel u tzv. „ready-made“ společností“. Sám Andrej Babiš si tak tak materiál navrhne a na vládě nejspíše schválí. Poté ho bude i sám vyhodnocovat. 

Dokument také myslí na rizikové obory, kam se vládní boj proti korupci bude zaměřovat. Jako rizikové segmenty je vyhodnoceno zdravotnictví, stavební a územní řízení, exekuce, energetika, telekomunikace či doprava. „V minulém období nebyla dostatečným způsobem řešena existence všech forem korupce ve zdravotnictví. Prvotním vstupem bude sektorová analýza korupce ve zdravotnictví zpracovaná Ministerstvem zdravotnictví ve spolupráci se zainteresovanými aktéry, ze které vyplynou další systematické kroky v této oblasti,“ uvádí dokument. Babiš se chce zaměřit také na své oblíbené téma, tedy odpolitizování orgánů a nastavení mechanizmů kontroly činnosti zdravotních pojišťoven. Hnutí ANO už v roce 2015 chtělo odvolat ředitele VZP Zdeňka Kabátka a nahradit ho vlastním nominantem.

Kromě zmíněných oborů však Babiš se svým bojem proti korupci nepamatuje na zemědělství a průmysl. Tyto segmenty mu byly velmi dobře známy z dob, kdy oficiálně vedl svůj holding Agrofert, který je nyní zaparkovaný ve svěřenském fondu a ovládá ho manželka Monika spolu s právníky.

Bartoš: Stále řídí holding

Předseda vlády Andrej Babiš také požaduje, aby se navýšil dotační titul o dvacet procent pro neziskové organizace jako jsou Transparency International. Nezisková organizace vedená Davidem Ondráčkou se několikrát v poslední době dostala do sporu s Babišem. Podle Transparency International totiž Babiš vede stále svůj holding Agrofert, i když formálně na něj není napsán. Premiér na svoji obranu pak několikrát řekl, že Ondráčka účelově lže a bere peníze z OLAFu. Kromě toho je Transparency International členem Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, jehož je Babiš šéfem.

„Dotační program Ministerstva vnitra s názvem Prevence korupčního jednání je zaměřen na pomoc nevládním neziskovým organizacím, které např. poskytují právní pomoc oznamovatelům protiprávního jednání či prosazující transparentnost ve veřejném prostoru. V dotačním programu jsou momentálně alokovány 4 miliony korun, což v porovnání s přidanou hodnotou realizovaných projektů představuje minimální částku,“ uvádí dokument. Babiš se také chce zaměřit na ochranu oznamovatelů, kteří budou nahlašovat možné korupční jednání. „Oznamovateli v dobré víře ve stanoveném okruhu případů poskytne ex ante pracovněprávní ochranu před propuštením ze zaměstnání nebo jiným postihem či znevyhodněním související s učiněným oznámením,“ uvádí navržený dokument.

Protikorupční rétoriku zaujímají kromě hnutí ANO také Piráti, kteří se do sněmovny dostali s heslem „pusťe nás na ně“. Strana vedená Ivanem Bartošem se také dříve kriticky vyjadřovala k situaci, kdy trestně stíhaný premiér vedl Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Nyní se Piráti chtějí k celé záležitosti vrátit. „V boji proti aktivitám a tomuto umístění pana Babiše pokračujeme a budeme pokračovat. O nástrojích a cestách bude teprve jednat poslanecký klub Piratů, který se sejde příští týden,“ řekl pro Echo24 Ivan Bartoš.

Babiš v půlce srpna také navrhl, aby sám Radu vedl, ale úkoly za něj plnil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek, který je tak předkladatelem dokumentu. Po tichém převedení pravomocí kritizovali Piráti vládu, že vytváří pouze chaos. „Instalace ministra Kněžínka, který de facto bude odvádět práci, ale rozhodování a PR bude mít v rukou trestně stíhaný premiér Babiš, je další z ukázek centristického stylu, kterým Andrej Babiš řídil, a dle mého přesvědčení stále řídí holding. Jenže vláda ani stát nejsou holding,“ řekl pro Echo24 Ivan Bartoš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Korupce v nemocnicích: Policie obvinila devět lidí, dva jsou ve vazbě

Babiš střídá Pelikána v čele rady pro boj s korupcí. „Chce vypadat jako protikorupční bojovník“

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články