Česko má velmi drahý internet v mobilu. Pilný však na zlevnění netlačí: ‚Není to priorita‘

priority náměstka Pilného

Česko má velmi drahý internet v mobilu. Pilný však na zlevnění netlačí: ‚Není to priorita‘NOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Cena mobilních dat v Česku pravděpodobně neklesne. Lepší by bylo poskytovat výhodnější podmínky především těm, kteří to skutečně potřebují, míní Ivan Pilný, který od konce letošního října zastává funkci náměstka ministryně průmyslu a obchodu. Jeho předchůdce ve funkci Ondřej Malý se přitom snažil zasazovat o opak: argumenty operátorů, kteří zlevnění tarifů označovali za nemožné kvůli malé kvalitě páteřních sítí, označil za nesmysly.

„Nepovažuji to za prioritu,“ řekl Ivan Pilný v rozhovoru pro Radiožurnál ke snahám snížit ceny mobilních datových tarifů v Česku. „Je to vysoce politická otázka, protože pro každého je příjemné, když se ten tarif sníží, ale já bych upřednostňoval skutečně to, kde to má smysl,“ dodal exministr Ivan Pilný s tím, že by operátoři měli zvýhodněné tarify nabízet zejména skupinám obyvatel, pro které je internet nejhůře dostupný. Jde podle něj například o seniory či zdravotně hendikepované. „Všechny orgány státní správy, špatně jsou připojeny i školy,“ vyjmenoval dále Pilný své priority.

Podle předchůdce Pilného na ministerstvu Ondřeje Malého však nedostupnost neomezených tarifů představuje problém. „Nemyslím si, že je v pořádku, že český zákazník za srovnatelnou cenu získá 20krát méně mobilních dat, než třeba francouzský,“ řekl dříve pro Český rozhlas Ondřej Malý.

Ceny mobilních tarifů jsou v Česku terčem kritiky dlouhodobě. Levnější data i volání mají lidé dostupné ve většině evropských zemí – například v Polsku lze aktuálně neomezený tarif pořídit i za něco málo přes sto korun. V Česku operátoři tarify s neomezeným čerpáním dat a zároveň ostatních služeb běžně nenabízejí, i přesto jim Češi měsíčně zaplatí výrazně více – za neomezené volání s několikagigovým balíčkem dat dají v průměru od 500 korun.

Na ceny mobilních tarifů v nedávné době upozornila i některá ministerstva tím, že pro vlastní zaměstnance vyjednala ceny volání, jaké operátoři běžným uživatelům nenabízí. Více jsme psali zde. To považuje za problém i náměstek Pilný, cena tarifu podle něj stále závisí na tom, jaké mají daní lidé možnosti vyjednávat. Rozruch vyvolal také postoj ministerstva při jednání Evropské unie vedoucí ke zrušení roamingu – tehdejší ministr Jan Mládek (ČSSD) vystupoval proti této dohodě, argumentoval tehdy tím, že by levnější roaming vedl ke zdražení služeb v Česku.

Řešení situace by mohlo podle některých odborníků přinést otevření trhu pro další operátory. Mluví se především o možném vstupu nového operátora na český telekomunikační trh. Zda k tomu skutečně dojde, ukáže aukce, kterou na příští rok plánuje Český telekomunikační úřad.

„Reálné to je,“ řekl deníku Echo24 Martin Drtina z ČTÚ. „Povede to k nárůstu konkurence, která má vždy pozitivní vliv na koncové ceny,“ dodal Martin Drtina. K této možnosti je však Pilný skeptický. „Trh je poměrně saturovaný a když přijde někdo nový, bude muset vybudovat síť na 700 MHz, která je uvolněná,“ řekl náměstek Radiožurnálu.

O trafiku nejde, brání se Pilný po neúspěchu v Senátu

Svého předchůdce Ondřeje Malého nahradil Pilný na ministerstvu před týdnem, o výměně jsme informovali zde. Náměstkem ministryně Marty Novákové se stal přesto, že předtím deklaroval, že z politiky odchází. Nakonec ji však zcela neopustil – v letošních senátních volbách se ucházel o post v horní komoře, v Praze 12 jej však porazil bývalý prezidentský kandidát Pavel Fischer. Mimo to se v letošních komunálních volbách stal zastupitelem za hnutí ANO na pražském magistrátu.

V rozhovoru pro deník Echo24 Pilný již dříve řekl, že na magistrátu nebude usilovat o žádné funkce a chce být pouze řadovým zastupitelem. „Praha vznikla tak, že jak organizace ANO na Praze 6, kam patřím kmenově, tak i celopražská organizace mě oslovily s prosbou, abych posílil kandidátku,“ vysvětloval tehdy Pilný.

Nyní odmítá i spekulace, že by jeho ministerské působení bylo spojeno s neúspěchem ve volbách do Senátu či s tím, že se dlouhodobě zná s ministryní Martou Novákovou. „Důvody, proč mě oslovila, byly v zásadě tři. První jsou moje podnikatelské zkušenosti. Druhá je moje expertiza v té oblasti digitalizace, kterou jsem dělal celý život A za třetí jsem byl také předseda hospodářského výboru, a ten je gesčním výborem právě tohoto ministerstva,“ odmítá Pilný kritická slova o tom, že jeho angažmá připomíná tzv. politickou trafiku.

Ivan Pilný působil od května do prosince 2017 jako ministr Sobotkovy vlády, vedení resortu financí přebral po současném premiérovi Andreji Babišovi. Od ledna 2018 působil také na ministerstvu školství, kde měl na starost rozvoj digitálního vzdělávání

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Faltýnkův Prostějov má nového primátora. Je jím František Jura z hnutí ANO

Zeman vyzval české a čínské podnikatele, aby projevili odvahu, ta je pro byznys nejdůležitější

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články