1 Skončí vláda?

Babiš prohrál bitvu, Zemana nepřesvědčil. ČSSD je krok od opuštění kabinetu

Nové

Témata: , , , ,

Premiér Andrej Babiš (ANO) nedokázal přesvědčit prezidenta Miloše Zemana, aby odvolal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) a jmenoval místo něj místopředsedu koaliční ČSSD Michala Šmardu. Zeman naopak stále hlásí úmysl „usmířit“ Staňka s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Ten víc než o usmiřování stojí o to, aby se sešlo předsednictvo ČSSD. Tam pravděpodobně navrhne, aby ČSSD z vlády po roce jejího fungování odešla. Sám Babiš si zatím možnost odchodu ČSSD z vlády nepřipouští.

Hamáček ve čtvrtek po schůzce v Lánech dokonce uvedl, že už není optimista. Podle Hamáčka je jediným řešením to, že funkci ministra kultury bude zastávat člověk, kterého v ní chce ČSSD. „Jediným orgánem, který musí posoudit další postup sociální demokracie, je naše předsednictvo,“ uvedl. Ke schůzce se Zemanem a Staňkem 12. července je skeptický. „Já jsem přesvědčen, že pan ministr Staněk má odejít,“ uvedl. To ale zásadně odmítá Zeman, který k tomu ve čtvrtek dokonce vydal prohlášení.

„Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako protikorupční, by neměl být odvoláván ministr za to, že odhalil korupci ve svém rezortu. Prezident republiky zastává názor, že ve vládě, která se označuje jako vláda odborníků, by neměl být ministrem ten, kdo nezná problematiku svého rezortu,“ uvedl ve stanovisku mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Připraveni bavit se o odchodu z vlády jsou i někteří vrcholní představitelé ČSSD. Debata o opuštění kabinetu je na místě podle předsedy klubu ČSSD Jana Chvojky. „Mrzí mě, že premiér Babiš pana prezidenta nepřesvědčil. V této situaci je svolání předsednictva ČSSD správný krok a debata o odchodu z vlády je zcela na místě,“ uvedl pro Echo24 Jan Chvojka s tím, že situace kolem demise ministra Staňka nepřipouští žádné alternativní interpretace ústavy.

Posun se dá očekávat až po 12. červenci. Tehdy se mají se Zemanem sejít ministr kultury Staněk a předseda ČSSD Hamáček. Poté má jednat předsednictvo ČSSD, které rozhodne o dalším postupu.

Podobně hovoří i místopředseda Senátu a člen politického grémia ČSSD Milan Štěch. V minulosti byl silným zastánce toho, aby strana do vlády s ANO nešla. Stále je řazen mezi kritiky vlády. „Nepředpokládám, že prezident Zeman změní názor (neodvolat Staňka – pozn. red.). Na základě svých zkušeností jsem nebyl pro vstup do vlády. Myslím, že nyní je potřeba z tohoto svazku vystoupit,“ řekl Štěch deníku Echo24.

Ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček uvedl, že je připraven podat demisi. „Jsem zklamán výsledkem dnešní schůzky, která mohla odblokovat krizi vlády. Premiér a prezident ji ale ukončit odmítli. Panu premiérovi se nepodařilo přesvědčit pana prezidenta, aby postupoval podle ústavy,“ uvedl Petříček. O dalším postupu se ČSSD poradí na jednání předsednictva. Hamáček jej avizoval zhruba na 15. července. „Osobně v tuto chvíli nevidím mnoho možností, jak by mohla ČSSD ve vládě pokračovat, zejména ve chvíli, kdy se porušuje ústava. Já jsem demisi připraven podat,“ dodal Petříček.

Babiš doufá v pokračování vlády

Babiš doufá v to, že se podaří najít řešení, které zachová stávající vládu. Hamáček na to reagoval slovy, že je „menší optimista“. „Představuji si, že se domluvíme, aby byli všichni spokojeni, aby vláda mohla pokračovat,“ řekl Babiš. Předčasné volby prý v případě odchodu sociální demokracie do opozice nechce. V Poslanecké sněmovně by se případně nejdřív ptal jednotlivých stran, jak se k situaci staví a zda by akceptovaly rekonstrukci vlády. „Na základě jejich vyjádření bychom se rozhodli o dalším postupu,“ uvedl.

Dále čtěte: Jsem připraven podat demisi. Výsledek schůzky je zklamání, řekl ministr Petříček

Debata o ochodu z vlády je zcela na místě, zní z ČSSD

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.