GALERIE: Symbol studené války. Před 57 lety se začala stavět Berlínská zeď
BERLÍNSKÁ ZEĎ
Před téměř šedesáti lety se zásadně proměnil život obyvatel německého Berlína. Ačkoliv byl v té době rozdělený mezi západní a východní sféru vlivu, stále zde existoval volný pohyb skrz hranici. S odbitím půlnoci ze 12. na 13. srpna však vyrazily jednotky východoněmeckých ozbrojených sil do ulic a odřízly východní část města od Západu. Začala stavba tzv. Berlínské zdi. Psal se rok 1961 a začal vyrůstat jeden z nejvýraznějších symbolů studené války.
Přesto, že se o potřebě k upevnění hranic spekulovalo, ještě nedlouho předtím nejvyšší straničtí a vládní činitelé ve východním Německu odmítali, že by se schylovalo ke stavbě nějaké zdi. Náhlá akce tak především obyvatele města překvapila. „Nejprve byly postaveny pouze železobetonové sloupky mezi něž byl křížem krážem, jako dílo šílené krajkářky, napjat ostnatý drát. V domech sousedících s hranicí byla zatlučena okna na Západ, nejprve do prvního patra, později, jak zoufalství rostlo, postupně všechna patra, až nakonec byly celé ulice vysídleny, nějakých 2000 rodin,“ popisuje vztyčení Berlínské zdi Pavel Zvěřina na serveru Totalita.cz.
Stavba skutečné betonové zdi i dalších stupňů ochrany trvala pak řadu dalších měsíců, dokončená byla až v roce 1963. „Podél 160 km hlídalo 30 000 vojáků, 193 strážních věží a 208 bunkrů, vkusně doplňovaných širokým pásem písku s minovými poli, automaticky spouštěnými poplašnými sirénami a automaticky střílejícími samopaly,“ uvádí Pavel Zvěřina na serveru Totalita.cz.
Stavba zdi byla vyvrcholením krize, která vycházela z volného pohybu mezi rozděleným Východním a Západním Berlínem. Východní blok se obával neudržitelné migrace na západ či přístupu svých občanů k informacím, které se objevovaly v západních médiích.
Berlínská zeď německou metropoli rozdělovala v letech 1961 až 1989. Západní část zůstala pod správou západních spojenců, zatímco východní se stala hlavním městem Německé demokratické republiky. Po dominovém zhroucení komunistických režimů ve státech střední a východní Evropy a opětovném sjednocení Německa v roce 1990 byla zeď stržena. Na svém místě zůstalo jen několik kusů, které slouží jako památníky.
Berlínská zeď patřila k nejpřísněji střeženým liniím studené války a lidem, kteří přes ni prchali na Západ, hrozila smrt. Podle dosud zdokumentovaných případů bylo při těchto pokusech zabito 140 lidí.