Veronské divadlo neumožní koncert neofašistů věnovaný Palachovi
Zneužití jména
Divadlo v severoitalské Veroně, kde se měl tuto sobotu konat koncert italských neofašistických kapel na památku Jana Palacha, odřeklo organizátorům pronájem sálu. Místní úřady - městské i provinční - ale záštitu nad akcí potvrdily, informoval dnes italský tisk. Podle nedávného vyjádření filozofa a sociologa Václava Bělohradského, který v Itálii žil padesát let, má italská radikální pravice Palacha za symbol už od jeho upálení v roce 1969.
Sdružení Nomos, které koncert takzvaného nazirocku organizuje, o pronájem sálu s kapacitou necelých 400 míst požádalo divadlo Teatro Stimmate už loni v listopadu. Kongregace Congregazione delle Sacre Stimmate, založená na počátku 19. století, která divadlo vlastní, s tím nejprve souhlasila. Po kritice z Itálie i Česka dnes vlastník divadla pronájem odřekl.
Podle deníku Il Giornale bylo dosud prodáno 320 lístků a organizátoři nyní musí hledat náhradní prostor. Jeden lístek stojí 16 eur (asi 410 Kč). Divadlo Teatro Stimmate se nachází v centru Verony, necelý kilometr od balkonu shakespearovské Julie Kapuletové. Hlavní organizátor akce a člen místního zastupitelstva Andrea Bacciga uvedl, že výtěžek z koncertu měl jít na pomoc místním lidem, které loni v září postihla povodeň, a že kongregace se chce od aféry distancovat.
Záštitu nad akcí nicméně v pondělí potvrdily jak provinční, tak obecní úřady. Na úrovni města pro patronát hlasovala strana Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho, dvě krajně pravicová uskupení Bratři Itálie a vládní Liga a dvě místní občanské iniciativy, napsal v deníku La Repubblica Paolo Berizzi, který o celé kauze informoval již dříve.
"(Jan Palach) je symbolem svobody proti všem diktaturám a připomínat si ho je správné," komentoval rozhodnutí předseda obecní rady Ciro Maschio z krajně pravicové strany Bratři Itálie. "Jestliže si jej někdo připomíná a další proti tomu protestují, místo aby na něj také vzpomínali, vyznívá to divně. Polemiky i očerňovací a mystifikační kampaň, kterou v médiích v posledních týdnech rozpoutala krajní levice, jsou motivem, proč patronát (nad akcí) potvrdit," dodal.
"Verona se v posledních desetiletích stala baštou extrémní pravice, která zde nachází silného spojence i v radikální katolické pravici," komentoval minulý týden v ČRo Radiožurnál souvislosti kauzy česko-italský novinář Andreas Pieralli. Vážná je podle něj skutečnost, že koncert zaštiťují místní úřady, tedy vlastně i italský stát, což považuje za "nepřijatelné".
Deník Il Giornale zdůrazňuje, že proti koncertu se nyní postavila i církev - alespoň tak interpretuje rozhodnutí kongregace spravující divadlo.