2 Hradní výprava do Číny

Kolik stála hradní mise do Číny? Řeším důležitější témata, odpověděl Ovčáček

NOVÉ

Témata: , , , , ,

Okolnosti hradní mise, kterou vyslal prezident Miloš Zeman do Číny kvůli problémům šéfa společnosti CEFC, stále zůstávají nejasné. V pondělí sice Pražský hrad po sérii dotazů prolomil mlčení, ale příliš sdílný nebyl. Uvedl jen, že kancléři Vratislavu Mynářovi v Číně potvrdili, že je Zemanův čestný poradce a šéf firmy CEFC vyšetřován. Otazník stále visí nad tím, proč se Hrad v této věci angažoval, kolik výprava do Číny stála a kdo ji zaplatí.

Redakce Echo24 se s dotazy na účel a financování hradní výpravy obrátila na mluvčího prezidenta Zemana Jiřího Ovčáčka i na účastníky delegace. Kancléř Mynář, Zemanův poradce Martin Nejedlý a český zástupce firmy CEFC Jaroslav Tvrdík telefon nezvedli a na zaslanou SMS nereagovali.

„Až budu mít informace k dispozici, poskytnu je,“ odpověděl Ovčáček. Na dotaz, zda to skutečně znamená, že o cestě spolupracovníků prezidenta Zemana do Číny nemá ředitel tiskového odboru žádné zprávy, Ovčáček odpověděl, že řeší jiné věci. „Řeším mnohem důležitější témata, která mají přednost,“ uvedl Ovčáček. Později se k cestě do Číny stručně, ale přece Hrad vyjádřil.

Dále čtěte: Jie Ťien-ming je vyšetřován, zjistil Mynář v Číně. CEFC nenavýší podíl v J&T

O detaily hradní mise se přitom hlásí i řada politiků. Na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (tzv. stošestky) chtějí vědět, proč a na čí náklady Mynář, Nejedlý a Tvrdík Čínu minulý týden navštívili. Na Pražský hrad se obrátili místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, pražský zastupitel Ondřej Mirovský (Strana zelených) a poslankyně Starostů a nezávislých Věra Kovářová.

Zemanova sólo akce

Stejný postup plánují i Piráti. „V první fázi chceme podat tzv. stošestku, abychom vůbec věděli, zda k výpravě existují nějaké dokumenty,“ uvedl pro Echo24 pirátský poslanec a člen sněmovního zahraničního výboru Mikuláš Peksa. „Obávám se, že je to nekonzultovaná akce s poměrně nejasným důvodem vyslání. Přiznám se, že ten důvod vyslání mě extrémně zajímá,“ dodal Peksa.

Podle pražského zastupitele Mirovského se Kancelář prezidenta republiky chová netransparentně a nezodpovědně. „Prezident republiky nemá úctu k Ústavě ČR, kterou si vždy vykládá ve svůj vlastní prospěch. Z peněz daňových poplatníků si platí socialistické mejdany a zaměstnává lidi bez bezpečnostních prověrek a jiné osoby podezřelé z ekonomické kriminality. Výrazně poškozuje dobré jméno Česka v zahraničí,“ uvedl pražský zastupitel Ondřej Mirovský, jenž žádá zprávu o služební cestě Mynáře a Nejedlého.

Prezident Zeman vyslal Mynáře a Nejedlého, doprovázené Tvrdíkem, do Číny takzvaně na vlastní pěst. Opomenut přitom zůstal v diplomacii nejpovolanější úřad, české ministerstvo zahraničí. „Žádný program ani součinnost s velvyslanectvím v Pekingu ministerstvo zahraničních věcí nezajišťovalo,“ uvedla pro Echo24 mluvčí resortu Irena Valentová.

Jie Ťien-ming zůstává Zemanovým poradcem

Šéf CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován pro podezření z porušení zákona, informoval v pondělí v podvečer Pražský hrad. Dodal, že „vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China“ a že se „všechny zúčastněné strany shodly na podpoře projektů česko-čínské spolupráce a projektů CEFC Europe v rámci One Belt One Road“ v Česku. Nad působením Jie Ťien-minga v roli Zemanova poradce sice visí otazník, zůstane jím ale až do prošetření záležitosti. „Vyčkáváme prošetření celé záležitosti,“ uvedl hradní mluvčí Ovčáček deníku Echo24.

V pondělí v podvečer také zástupci evropské pobočky CEFC oznámili, že skupina stahuje žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k ČNB a že do skupiny CEFC Europe vstupuje další akcionář. „Stažení žádosti vnímáme jako logické vyústění současné situace. CEFC je nadále minoritním akcionářem J&T Finance Group. Jednání o dalším postupu prozatím neproběhla,“ řekla deníku Echo24 mluvčí J&T Finance Group Monika Veselá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Hradní výprava do Číny je hodně podařená lidová taškařice, míní sinolog

Zeman gratuloval čínskému prezidentovi ke znovuzvolení. Doufá v další osobní setkání


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.