Hákové kříže v centru Prahy. Proměnila se v okupovanou Francii
Natáčení filmu
Část Senovážného náměstí v Praze se změnila na nacisty okupovanou Francii druhé světové války. Filmaři tam od čtvrtka natáčejí scény pro připravovaný snímek Resistance, který odvypráví příběh židovského herce a mima Marcela Marceaua a jeho působení ve francouzském odboji, v jehož řadách zachraňoval židovské děti před deportací.
Filmový štáb náměstí pod Jindřišskou věží proměnil takřka kompletně. Na fasádách vlají červené vlajky s hákovými kříži, namísto českých nápisů jsou k vidění francouzské a německé. Fasády původních obchodů filmaři překryli cedulemi a vývěsními štíty, které by lidé našli v okupované Francii. Na ulici dominují kavárničky a módní butiky s dámskou i pánskou módou 30. a 40. let.
Nejvíce pozornosti poutá říšské ústředí štábem zřízené v jedné z pražských budov, které rámují nacistické prapory, a kino určené výhradně pro vojáky Wehrmachtu. Okolní stěn obklopují plakáty lákající na propagandistické filmy, ale také ty staršího data, které inzerují kávu, tabák či alkohol.
Největší část náměstí zaujímá trh postavený přímo před německé ústředí, kde se nabízí potraviny keramika nebo oblečení. Okolo postává několik starých vozidel, ať už se jedná o osobní automobil nebo vojenskou techniku, podél nich procházejí desítky herců v dobových kostýmech.
Film venezuelského režiséra Jonathana Jakubowicze Resistance by měl do kin vstoupit v roce 2019. Jedná se o „příběh skupiny mladíků, kteří spolupracovali s francouzským odbojem, aby za druhé světové války zachránili životy deseti tisíc sirotků“, zní popisek k filmu na databázi IMDb. Hlavního hrdinu Marcela Marceaua si v něm zahraje Jesse Eisenberg, který se proslavil především rolí zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga ve filmu The Social Network.
Marcel Marceau byl francouzský mim a herec, zakladatel moderní pantomimy. Za druhé světové války společně s bratrem Alainem v rámci odboje pomáhal pašovat židovské děti do Švýcarska a po osvobození Paříže se přihlásil k francouzské armádě. Stal se dokonce styčným důstojníkem armády amerického generále George S. Pattona. Pantomimu údajně poprvé použil, když se snažil udržet děti pašované do Švýcarska v klidu. Po skončení bojů se Marceau vrátil k umění a založil svou slavnou postavu Bipa, jehož si lidé dnes automaticky spojí s vzezřením mima.