Unikl na jiné jméno? Podezřelý z vraždy dívky se vrací do Německa
emoce kolem vraždy dívky
Jméno pasu nesouhlasilo se jménem na palubním lístku, přesto se 20letý Iráčan podezřelý ze znásilnění a vraždy 14leté dívky dostal bez problémů z Německa. Policie v Iráku ho zadržela během pár hodin po obdržení německé žádosti, informuje německý server Deutschland Funk. Alí Bašár by měl ještě v sobotu přiletět zpátky do Německa. Pokud by byl obžalován, případ by řešil německý soud pro mladistvé. V Iráku by mu naopak hrozil trest smrti.
Iráčana zadržely kurdské jednotky v pátek na severu Iráku. Jako žadatel o azyl žil v Německu i s rodinou od roku 2015. Minulý týden 2. června i se svými příbuznými spěšně odletěl z letiště v Düsseldorfu do Istanbulu a dál do iráckého města Irbíl. Právě na severu Iráku byl v pátek zadržen iráckou policií.
Z düsseldorfského letiště odcestoval, přestože se neshodovaly údaje na jeho cestovních dokladech a palubním lístku, konstatoval Deutschland Funk.
Alího Bašára policie považuje za hlavního podezřelého z vraždy čtrnáctileté Susanny F., jejíž tělo našla ve středu ve Wiesbadenu. Ve čtvrtek policie sdělila, že se dívka stala obětí sexuálního a násilného zločinu. Podle německých médií má být Iráčan převezen zpět do Německa, na frankfurtském letišti by měl přistát už dnes večer.
V Iráku by mu hrozila smrt
Za podobný trestný čin by muži v Iráku podle serveru Deutschland Funk hrozil trest smrti. Německá ústava ale v tomto případě zakazuje v trestním řízení spolupráci s iráckými úřady a podezřelý je poslán zpět do Německa. Pokud by se jeho vina prokázala a byl obžalován, případ by řešil soud pro mladistvé, uvedla wiesbadenská státní zástupkyně Christina Gräf.
Německé úřady zatím přílet Bašára do Německa oficiálně nepotvrdily a nevyjádřily se ani k další zprávě, podle které se podezřelý při policejním výslechu v Iráku k činu přiznal, píše list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Druhého podezřelého, pětatřicetiletého žadatele o azyl z Turecka, již policie zatkla dřív.
Vermiste Susanna Maria Feldmann (14†) uit Mainz #gruwelijk_vermoord teruggevonden, arrestatiebevel Irakees(20) Wiesbaden https://t.co/tuqBIjzSqe pic.twitter.com/3DEVPs2iYt
— remco42 (@Nieuwsprik_neus) June 6, 2018
Případ smrti čtrnáctileté Susanny F. vyvolal na německé politické scéně ostrou debatu. Řada politiků varovala před populismem a paušálním obviňováním migrantů, podle dalších případ vyvolal pochybnosti o práci německých úřadů.
Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) dnes uspořádala v Mohuči demonstraci proti imigraci pod heslem „Dost! Konečně vyvodit důsledky“. Podle DPA se jí zúčastnila zhruba stovka lidí a předseda zemské organizace strany Uwe Jung kritizoval pokusy bagatelizovat násilné trestné činy uprchlíků. Další podobná demonstrace by měla být v neděli. Ve městě se ale budou konat i další protesty proti rasismu a nenávisti.
V Mohuči se dnes sešlo zhruba 75 lidí, aby minutou ticha uctili památku zavražděné. Nic nepomůže reagovat na nenávist nenávistí, uvedla řečnice z místní iniciativy Akce dobrých lidí Mohuč.
#Kandel #Mainz #Susanna - auf der Mahnwache der @AfDFraktionRLP sprach @Uwe_Junge_MdL - er gab der Trauer vieler und insbesondere der 200 anwesenden Bürger eine Stimme, formulierte aber auch konkrete politische Forderungen - Konsequenzen ziehen! #AfD pic.twitter.com/B6WoxPAUa2
— AfD Rheinland-Pfalz (@RLP_AfD) June 9, 2018