1 Bartík proti Zemanovi

Policie odložila případ politika, který tvrdil, že má Zeman rakovinu

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

Policie odložila trestní oznámení prezidenta Miloše Zemana na brněnského politika Svatopluka Bartíka. Uvedla to Česká televize, pro ČTK to potvrdil dozorující státní zástupce Arne Nekula. Bartík loni prohlásil, že má Zeman rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Podle Nekuly je rozhodnutí nepravomocné. Pražský hrad proti němu podá stížnost, řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Lhůta pro podání by měla uplynout mezi svátky. Hrad politikovo tvrzení odmítal.

„Byla vyžádána zdravotnická dokumentace, dokonce byl ve věci zpracován i znalecký posudek,“ řekl ve čtvrtek Nekula serveru Lidovky.cz. Informace o zdravotním stavu prezidenta, které zveřejnil Bartík, nejsou pravdivá, vyplynulo z Nekulova vyjádření.

Bartík rozhodnutí o odložení trestního oznámení přivítal. „Vánoční dárek pro mě je venku. Jelikož mému advokátovi rozhodnutí dosud nedorazilo, nebudu to komentovat. Navíc podotýkám, že odložení není dosud pravomocné,“ uvedl Bartík, bývalý radní městské části Brno-střed.

Policie prověřovala dva možné přečiny. „Jeden je pomluva. Tam policejní orgán dospěl k závěru, že není dána subjektivní stránka v podobě úmyslu, což zákon vyžaduje,“ uvedl Nekula.

Dále policie zvažovala poškozování cizích práv. „Nebyla naplněna objektivní stránka. Nedošlo k vážné újmě na právech,“ řekl Nekula a dodal, že primárně by věc měla být řešena v civilním sporu.

Rozhodnutí není pravomocné. „Proti usnesení podáváme stížnost,“ napsal Ovčáček ČTK na dotaz ohledně dalšího postupu.

Policie prověřovala Zemanův zdravotní stav k datu, kdy Bartík o jeho údajné rakovině informoval. „Byla vyžádána zdravotnická dokumentace, dokonce byl ve věci zpracován i znalecký posudek,“ řekl Nekula serveru Lidovky.cz. „V objektivní rovině z toho, co bylo k dispozici, bylo vyvráceno, co prověřovaná osoba tvrdila,“ dodal.

Bartík loni před blížícími se lednovými volbami prezidenta napsal na facebook, že má Zeman rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. Napsal to s ohledem na to, že Zeman znovu kandidoval na prezidenta a podle Bartíka měla veřejnost vědět, jak na tom zdravotně je. Později své tvrzení z internetu stáhl s odůvodněním, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí jak na sebe, tak na prezidenta.

Pražský hrad označil tvrzení za nepravdivá a podal na Bartíka žalobu a trestní oznámení. Městský soud v Brně letos na žádost Zemanových právníků projednávání žaloby přerušil kvůli tomu, že by se nejdřív mělo vyřešit trestní oznámení. Zeman ve volbách prezidentské křeslo obhájil.

Čtěte více: Zeman chtěl 5 milionů, nyní couvá. Žalobu za slova o rakovině chce přerušit

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.