Ministři financí EU se shodli. Státy můžou pro boj s daňovými úniky používat reverse charge
Boj s daňovými úniky
Ministři financí zemí Evropské unie se v úterý shodli na pravidlech, která státům EU umožní při boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš. Základem mechanismu reverse charge je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit takzvaným karuselovým podvodům.
Hartwig Löger, ministr financí nyní předsednického Rakouska, připomněl, že jde o opatření výjimečné a časově omezené, které by mělo pomoci zemím s "endemicky rozšířenými" takzvanými karuselovými podvody na DPH. Základem mechanismu reverse charge je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit právě tomuto typu podvodů.
Nynější ministryně financí Alena Schillerová označila jednání o pravidlech pro boj s daňovými úniky jako velký úspěch české diplomacie. "Po 4,5 letech neúnavné práce se nám podařilo přesvědčit všechny země EU, aby souhlasily s českým návrhem na právo pro členské státy uplatnit reverse charge," napsala na twitter Schillerová.
Velký úspěch naší diplomacie na dnešním jednání ECOFIN v Lucemburku! Po 4,5 letech neúnavné práce se nám podařilo přesvědčit všechny země EU, aby souhlasily s českým návrhem na právo pro členské státy uplatnit reverse charge!
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) 2. října 2018
Finální schválení pravidel, které Evropská komise zemím nabídla po setrvalém tlaku z Prahy v prosinci 2016, bude možné až poté, co se k nim vyjádří Evropský parlament. O návrhu se opakovaně a neúspěšně v ministerské radě vyjednávalo, věc dlouhodobě blokovala především Francie. Situace se začala měnit až letos na jaře. Jako poslední své výhrady na lucemburském jednání stáhlo Rumunsko.
Nyní potvrzený návrh doznal proti původní, komisí navržené verzi, několika změn. Obecný mechanismus bude moci použít země jen při splnění přísných kritérií a poté, co její žádost o použití reverse charge státy posvětí. Uplatnit mechanismus bude možné u transakcí týkajících se zboží a služeb nad 17 500 eur (asi 450 000 Kč). Je to vyšší částka než komisí původně navržených 10.000 eur. Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba účinný a funkční systém elektronických hlášení.
Možnost využívání reverse charge je navíc časově omezena do 22. června 2022, kdy by podle představ Evropské komise měl v EU naběhnout nový "definitivní" systém pravidel pro DPH.