Ekonomické problémy způsobené koronavirem na nás dopadnou hůře než na Polsko, říká Švejnar
ROZHOVOR
Stále nekončící epidemie čínského koronaviru se začíná významně podepisovat na stavu čínské i globální ekonomiky. Česko-americký ekonom Jan Švejnar, který působící jako profesor na Kolumbijské univerzitě, navíc upozorňuje, že ekonomické problémy dopadnou také na Českou republiku a to možná nejhůře v regionu. Do budoucna mohou velké firmy podle něj začít hledat alternativy k Číně, což ji může velmi oslabit.
Jaký lze pozorovat dopad koronaviru na čínskou ekonomiku?
Začíná to mít dopad nejen na čínskou, ale také na globální ekonomiku a to kvůli přetržení nejrůznějších dodávacích řetězců. Je viditelné, že čínská ekonomika již zpomaluje. Hlavní otázka, na kterou samozřejmě neznáme odpověď, však zní, jak dlouho bude ještě epidemie trvat a jak se rozšíří po samotné Číně a případně i do zbytku světa. Už teď je v řadě dalších zemí. Ta pandemie ještě může být zásadní. Zatím se odhaduje, že čínská ekonomika zpomalí možná o jeden procentní bod. Z 6+ na 5+. Začíná to mít dopad samozřejmě i na globální firmy, které mají v Číně určité zdroje a dochází jim součástky. Takže budou postižené i velké firmy jako Aple nebo Google.
Může se to dotknout i české ekonomiky?
Potažmo ano, protože epidemie má samozřejmě dopad i na evropské firmy. Například dánská přepravní firma Maersk už oznamuje snížení aktivity a příjmů, takže vidíme, že evropské firmy samozřejmě budou oslabeny. Česká ekonomika je velmi exportní, takže kvůli tomu propojení to pro nás bude mít mnohem větší dopad než třeba pro Polsko.
Jakých konkrétních výrobků se mohou problémy týkat?
Jsou to výrobky, které mají velkou část své subdodavatelské aktivity právě z Číny. To znamená, že mají určité součástky, které se nedají snadno nahradit, což má velký globální efekt. Myslím si, že tam dojde z dlouhodobého hlediska i k takovému vývoji, že se mnohem více firem bude snažit mít dodavatelský řetězec natolik pestrý, aby nebyl takto lehce zranitelný, když se v jedné části světa něco stane.
Takže pro Čínu to může být rána dlouhodobě?
Přesně tak. Firmy budou chtít třeba vytvořit ještě jedno dodavatelské středisko na světě. Už teď pozorujeme, že se výroba přesouvá do jiných zemí, což bude zřejmě pokračovat dál.
Mohou mít hospodářské problémy a epidemie vliv na politickou situaci v Číně?
Samozřejmě i v tomto směru lze vidět určitý efekt. Mluví se o tom, že čínská komunistická strana podcenila vážnost situace a oddálila nápravné kroky. Člověk neví, jestli to otřese celým systémem, ale určitě je tam jistá nevůle k tomu, jak vláda a komunistická stran k situaci přistupuje.