Kluci a holky z billboardů. Kdo zbyl Babišovi od minulých voleb?

Tváře Babišova hnutí

Kluci a holky z billboardů. Kdo zbyl Babišovi od minulých voleb?NOVÉ
Martin Komárek spolu s lídrem hnutí ANO Andrejem Babišem Foto:

Repro: hnutí ANO

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Andrej Babiš do svého hnutí přilákal před pěti lety spousty výrazných tváří. S kandidáty se poté vyfotil na reklamní poutače doplněné o slogan, kterým lidem sliboval bezpečí dětí či potírání korupce. Po pěti letech ve sněmovně však řada z nich odešla nebo byla nucena odejít. Nyní se k podobnému kroku chystá jeden z posledních kluků z billboardu Martin Stropnický. Andrej Babiš se už mezi tím obklopil novými tvářemi. 

Bývalý vlastník Agrofertu Andrej Babiš se v roce 2013 snažil za každou cenu dostat do Poslanecké sněmovny. Během první vlny kampaně, za kterou utratil okolo 140 milionů korun, nalákal do svého hnutí různé osobnosti. Jednou z výrazných tváří byl Martin Komárek. Před vstupem do politiky působil jako hlavní komentátor deníku MF Dnes, který Andrej Babiš před volbami koupil spolu s Lidovými novinami. Komárek spolu s šéfem hnutí vystupoval pod sloganem „nejsme jako politici. Makáme“.

Heslo dokázal porušit ihned po vstupu do sněmovny, kdy si místo hlasování o rozpočtu zaletěl na dovolenou do Španělska. Komárkova hvězda tím začala rychle pohasínat, i když se před vstupem do sněmovny vedle Babiše objevoval na tiskových konferencích a různých vystoupeních.

Nevoli u svého předsedy vyvolával i tím, že velmi často poněkud rozpačitě komentoval některé Babišovy kroky. „Nechci, aby ANO uzavíralo koalice s KSČM,“ napsal například na svém Facebooku. Kritizoval tak vznik některých koalic na komunální úrovni. Babiš ho několikrát kritizoval za to, jak se vyjadřuje ve svých Komárkových novinách. Bývalý komentátor tak pro volby v roce 2017 nedostal dobrou nabídku. „Pražská ani liberecká organizace ho nenavrhla, a když jsem řekl, že to doporučuji a možná by to bylo akceptováno na nějaké jiné než lídrovské pozici, tak Komárek řekl, že nechce. Tomu nerozumím,“ řekl tehdy ke Komárkovu rozhodnutí Andrej Babiš.

V první vlně představovaných tváří se objevil i Jiří Zlatuška. Profesor a nynější emeritní rektor Masarykovy univerzity se vůbec nedostal na volební kandidátku. „Necítím to jako hořkost. Já jsem do toho šel proto, že mi ta vize, co je potřeba změnit v českých politických poměrech, se kterou přišel Andrej Babiš, připadala jako nosná a chtěl jsem v tom hnutí ANO podpořit. Nedělal jsem to jako sólový hráč, na rozdíl od doby, kdy jsem byl třeba v letech 2002 až 2008 v Senátu. Tady jsem do toho opravdu šel jako součást hnutí. A v době, kdy jsem byl na těch billboardech, řada z těch, kdo dneska rozhodovali o tom, kdo bude na těch kandidátkách, v hnutí ani nebyli,“ řekl Jiří Zlatuška pro Seznam zprávy.

Bývalý poslanec Zlatuška vždycky nehlasoval v souladu s hnutím ANO, například když jako jediný z hnutí byl proti změně ústavy kvůli právu použít zbraň. Zlatuška také přestál odvolání ze sněmovního školského výboru. Při jednom jednání výboru otevřel debatu, kdy se ke slovu přihlásila jeho stranická kolegyně Ivana Dobešová. Spolu s poslancem Schwarzem mu pak měli sdělit, že se klub rozhodl, že má skončit jako předseda.

Situaci zachraňoval Jaroslav Faltýnek. „Poslanecký klub jednal o situaci asi dvě hodiny a v tajném hlasování potvrdil panu Zlatuškovi důvěru,“ řekl po jednání předseda poslanců Jaroslav Faltýnek.

Stropnický na odchodu

V Babišově týmu končí i Martin Stropnický. Zkušený diplomat zastával po sněmovních volbách před pěti lety post ministra obrany. Po vítězství hnutí Andreje Babiše převzal resort ministerstva zahraničí. Před pár dny však oznámil, že se nebude ucházet o další působení v politice. „Vezměte si první polovinu roku 2013, co se všechno v politice stalo. Člověk nemohl jen tak sedět, hudrat a kibicovat. Nikdy jsem nebyl v žádné straně a najednou jsem dřepěl na stranické schůzi. Na schůzi! Celý život jsem se jim úspěšně vyhýbal a najednou bác. Ale ono šlo o hodně,“ řekl Stropnický v rozhovoru pro Lidové noviny.

V rozhovoru pak uvedl, že se mu působení v politice nelíbilo. „V tomto kazisvětě skutečně neumím pracovat. Mám rád normální práci, i nesouhlas a hádku, ale procedurální finty, obstrukce a křivárny neumím. Patrně moje chyba,“ řekl Martin Stropnický. Bývalý ministr kultury, obrany a zahraničí tak bude nejspíše velvyslancem v Izraeli.

Čtvrtou tváří byla Věra Jourová. Ta se po volbách stala ministryní pro místní rozvoj a v úřadu vydržela deset měsíců. Od listopadu 2014 je komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v evropské komisi. V minulosti působila v sociální demokracii a za Evropskou demokratickou stranu kandidovala do Evropského parlamentu v roce 2009.

Poslední představenou tváří v první vlně do voleb 2013 byl Jaroslav Faltýnek. První místopředseda hnutí ANO je neustále od roku 1990 členem některé ze stran. Nejdříve Zemědělské strany, poté sociální demokracie a nakonec v hnutí ANO. Spolu s Babišem vystupoval na reklamách se sloganem „umíme dát lidem práci“. Do nedávna byl pak Faltýnek obviněn spolu s Andrejem Babišem, kvůli kauze možného dotačního podvodu farmy Čapího hnízda.

V Praze lákala Kleslová i Krnáčová

Billboardy, které lákaly voliče, však neskončily se sněmovními volbami v roce 2013. Poté přišla kampaň do europarlamentu, senátu a komunálních voleb. Nejvýraznější tváří byl Pavel Telička, který byl dříve eurokomisařem. „Česká politika se dostala do takového stavu, že úsilí o její změnu je nutné podpořit. A oceňuji, že Andrej Babiš, který zjevně nemá potřebu vstoupit do politiky kvůli finančnímu či jinému prospěchu, snahu o změnu inicioval a vytvořil perspektivní hnutí, které představuje naději,“ vysvětlil tehdy svůj postoj Pavel Telička.

Po třech letech však Telička rezignoval na post mluvčího hnutí ANO pro zahraniční politiku a předsedy zahraničněpolitické komise hnutí. V dopise ostatním členům komise napsal, že komise ztratila smysl a hnutí diskutuje témata spojená se zahraniční politikou jinak. Na podzim roku 2017 pak opustil hnutí ANO.

Během komunálních voleb se na billboardech objevil Andrej Babiš s Adrianou Krnáčovou. Současná primátorka vystupovala s různými hesly. „Tým profíků na magistrátu? Prostě ho postavíme“ nebo „bezpečnější Praha? Prostě na to dohlédneme“. Krnáčová však mnoho svých slibů nedodržela a před komunálními volbami v roce 2018 oznámila, že o obhajobu nemá zájem. Nejvíce si Pražany proti sobě poštvala výrokem, kdy je označila za zpovykané.

Podobně dopadla také místopředsedkyně hnutí Radmila Kleslová. Ta měla v době, kdy byla na radnici Prahy 10, inkasovat statisícové částky od Pražské teplárenské a Pražské energetiky. Ve společnostech měla zasedat v představenstvu a v dozorčí radě. Po dlouhodobé kritice se rozhodla z městských společností odejít. Rezignovala pak i na své místopředsednictví v hnutí. „Rozumím tomu, že se paní Kleslová rozhodla rezignovat, bylo to hlavně kvůli mediální štvanici a zdravotním problémům. Zachovala se víc než korektně a ve prospěch ANO, protože měla pocit, že je hnutí prostřednictvím této kauzy poškozováno,“ řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro Právo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Kleslová složí funkci starostky. Koalice v Praze 10 se rozpadá

Martin Komárek mýlící se a moralizující

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články