1 KONEC BABIŠOVY NAŠEPTÁVAČKY

Kleslová složí funkci starostky. Koalice v Praze 10 se rozpadá

AKTUALIZUJEME

Témata: , ,

Ještě nedávno byla Radmila Kleslová jednou z nejvlivnějších političek v Praze. Pravá ruka šéfa ANO Andreje Babiše, místopředsedkyně hnutí, šéfka jeho pražské organizace, starostka Prahy 10. To se ale změnilo. I když si Kleslová jistý vliv udržela, během několika měsíců opustila všechny své funkce. A jak v úterý řekla deníku ECHO24.cz, rozhodla se skončit i v té poslední – jako starostka desáté městské části. Spolu s ní by měli opustit radu i další členové za ANO kromě jednoho. Fakticky se tak rozpadne koalice.

Kleslová odůvodňuje konec koalice tím, že je dlouhodobě nefunkční. „Zastupitelský klub hnutí ANO 2011 při zastupitelstvu Prahy 10 se jednohlasně usnesl odejít z vedení radnice. Důvodem je opakované porušování koaliční smlouvy zastupitelským klubem Strany zelených,“ uvedla starostka v prohlášení, které má deník k dispozici.

V Praze 10 se tak rozpadla menšinová koalice, v níž kromě ANO sedí členové ČSSD, zelených a Nezávislých pro Prahu 10 – Hnutí pro lepší desítku. Tu z opozičních lavic podporovali zastupitelé KSČM a lidé původně zvolení za ODS.

„Vypověděli jsme koaliční smlouvu, protože už to dál nebylo možné. Měli jsme několik dohadovacích řízení. Chceme radnici řídit, ale musíme se teď poradit, co dál. Nechci dál snášet útoky na sebe za věci, za které může třeba právě Strana zelených,“ dodává Kleslová.

Že by ale za problémy v koalici byli zelení, odmítla jejich zastupitelka a senátorka Ivana Cabrnochová. „Svalování viny ze strany paní Kleslové na adresu Strany zelených mě ani nijak zvlášť nepřekvapuje. Já osobně důrazně odmítám, že by z naší strany došlo k jakémukoliv porušování koaliční spolupráce. Strana zelených je připravena dále jednat s kýmkoliv, komu záleží na prosperitě Prahy 10 a spokojenosti jejích obyvatel,“ uvedla v prohlášení s tím, že za rozhodnutím Kleslové dost možná stojí tlak krajského předsednictva ANO.

Spolu s Kleslovou končí v radě i místostarosta Petr David a radní Pavel Plesník s Jaroslavem Štěpánkem. Aby ale rada prozatím zůstala funkční, nechalo v ní ANO Dagmar Lešenarovou. „Zastupitelé hnutí ANO si byli vědomi rizika menšinové koalice, kde i jediný hlas významně ovlivňuje úspěch jednání, věřili však, že ostatní koaliční partneři tuto smlouvu budou dodržovat,“ uzavřela Kleslová.

Kleslové hrozilo ve čtvrtek odvolání

Zastupitelstvo Prahy 10 je naplánováno na tento čtvrtek. A právě ve čtvrtek se chtěli opoziční zastupitelé z koalice VLASTA (sdružuje několik stran a hnutí) pokusit Kleslovou odvolat. Kleslová podle nich poškozuje jméno Prahy 10, zhoršuje svým jednáním politickou kulturu a přivírá oči před problémy.

„Roční bilancování působení starostky Kleslové je velmi neútěšné. Ačkoli hnutí ANO dostalo důvěru 19 % voličů, jeho vůdčí představitelka navázala od samého počátku na to nejhorší z minulých dob. Brání opozici účinně kontrolovat kroky koalice. Mlží ohledně výstavby nové radnice. Svými osobními kauzami zhoršuje dobré jméno Prahy 10. Především ale nic nekoná v závažné kauze Horského hotelu, v níž jsme dokonce podali trestní oznámení,“ říká k důvodům původně plánovaného odvolání šéfka zastupitelů koalice VLASTA Renata Chmelová.

Kleslová ale oponuje, že se městské části pod jejím vedením řada věcí podařila. Zmínila loňské hospodaření s vyrovnaným rozpočtem, vypovězení některých dlouhodobých a drahých smluv nebo podporu drobných živnostníků.

Chmelová už nicméně vyzvala ostatní zastupitele k jednání o nové koalici. „Víme, že mezi zastupiteli, kteří mají odpovědnost za řádnou správu a kvalitní hospodaření Prahy 10, nejsou jen přísloveční kývači, ale rozumní lidé, kteří si dokážou představit lepší, demokratičtější a profesionálnější spravování MČ Praha 10. To by totiž odpovídalo vůli voličů vyjádřené ve volbách v říjnu 2014,“ dodává Chmelová.

Čtěte také: Proti Kleslové se bouří opozice. Starostka prý odsouvá problémy

Současnou koalici zkritizovala také TOP 09, podle níž by v radě měli skončit všichni členové za ANO. A chystané zastupitelstvo by strana nejraději přerušila.

„Čtvrteční zastupitelstvo, které ještě svolala paní starostka, by mělo být přerušené, protože se na něm má přijímat důležitá rozhodnutí týkající se například rekonstrukce Polikliniky Malešice, prodeje domovního fondu nebo kauze KEY INVESTMENTS. Je pro nás nepřijatelné, aby se o otázkách týkajících se hospodaření v řádech desítek milionů korun rozhodovalo v situaci, kdy je politické vedení městské části zcela paralyzované,“ prohlásil šéf TOP 09 na Praze 10 Radek Lojda.

Kleslovou chtějí vyhnat z poslední državy. ‚Škodí nám‘, zní z Prahy 10


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.