Císař Biden nakupuje hlasy
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
VÁLKA NA UKRAJINÉ
Ukrajina přišla o více než 40 procent území, které obsadila v ruské Kurské oblasti, při překvapivé invazi letos v létě. Informovala o tom agentura Reuters s odv ...
Diktátor, autokrat, fašista, ohrožovatel demokracie. Tato všechna pojmenování spojovala americká média s Donaldem Trumpem. Jeho zvolení prý představovalo tak jedinečné ohrožení americké republiky, že média musela odložit stranou svou nestrannost. Každý kontroverzní Trumpův krok byl podáván jako další pokus o uchvácení absolutní moci, demokracie prý byla nad propastí. Jistě Trump nebyl svatoušek, spousty jeho kroků bylo pochybných či teoreticky na hraně legality.
To však není nic nového. V americké politice existuje koncept imperiálního prezidentství, kdy držitel úřadu dalece překračuje své pravomoci dané ústavou. Vzhledem k tomu, že termín se poprvé objevil v šedesátých letech a jako imperiální prezidenti byli označováni v podstatě všichni obyvatelé Bílého domu od Richarda Nixona dál, Trump se od nich lišil spíše temperamentem než legálností svých postupů. Nynější prezident Joe Biden na tuto tradici úspěšně navázal. Jeho hrubé porušení všech zákonů však média spíše přivítala.
Biden exekutivním příkazem zrušil dluhy ze studentských půjček do výše 10 tisíc dolarů, v některých případech do 20 tisíc. Tento krok lze kritizovat na mnoha úrovních. Ano, financování amerického vysokého školství je šílené a lidé se často zadluží kvůli nesmyslným oborům, které je pak stěží uživí, natož aby mohli splatit půjčku.
Jenže Bidenův postup nic neřeší. Je nesystémový a vztahuje se pouze na úzkou skupinu lidí. Budoucím vysokoškolákům nic neodpouští a ti, kteří své dluhy řádně splatili, mají smůlu. Navíc se jedná o transfer peněz od chudších k bohatším. Odpuštěné dluhy totiž věřitelům uhradí stát z veřejných prostředků. Vysokoškolsky vzdělaní Američané si za svůj život vydělají průměrně o jeden milion dolarů více než ti, kdo na univerzitu nešli. Chudší tak budou ze svých daní financovat nezodpovědné chování těch privilegovanějších.
Ani politicky se to nemusí Bidenovi vyplatit. Ti, kdo v potu tváře pracovali a odpírali si nejrůznější požitky, aby své studentské dluhy řádně splatili, odpuštění nedocení. Ale toto všechno není na celém procesu nejskandálnější. Biden totiž k odpuštění dluhů zřejmě nemá vůbec žádnou pravomoc. Na tom se ještě nedávno shodli i demokraté. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová prezidentovi sdělila, že pravomoc k tomu má pouze Kongres, ke stejnému závěru dospělo i Bidenovo ministerstvo školství.
Biden k odpuštění dluhu využil zákon z roku 2003, který byl přijat v reakci na útoky z 11. září. Ten opravňuje ministra školství odpustit studentské dluhy těm, kdo slouží aktivně ve válce nebo při řešení národní nouze či byli tímto finančně postiženi. Biden tvrdí, že takovouto nouzí byla pandemie koronaviru a postiženi jí byli všichni, a má tedy pravomoc skrze ministra školství odpustit dluhy úplně všem. Takto široký výklad zákona nebyl nikdy zamýšlen a před soudem by nikdy neobstál.
Otázkou je, jestli má někdo pravomoc zákon žalovat. V americkém právním systému je potřeba dokázat, že člověk byl rozhodnutím poškozen. Dlužníci ani věřitelé tím poškozeni nebyli. Ti, kdo své dluhy splatili, také ne. Sice to není fér, ale přímá újma jim nevznikla. Žaloby daňových poplatníků jsou dost omezené. Někteří právníci tak tvrdí, že zákon je nežalovatelný. Biden tak právnickou kličkou možná prosadí nespravedlivé a nelegální odpuštění dluhů, které zatíží státní pokladnu snad až o 500 miliard dolarů.
Do budoucna to bude mít jen negativní důsledky. Zvýší to již vysokou inflaci a zavede nebezpečný precedent. Univerzity nebudou mít důvod zastavovat růst poplatků za studium a studenti přemýšlet, jestli se jim to vyplatí, protože tu bude přirozené očekávání, že přinejhorším to zaplatí stát. Celý problém ohledně financování vysokého školství to jen zhorší.
Vše jen kvůli cynickému kalkulu. Univerzitní studenti a lidé těsně po vysokoškolském studiu volí z drtivé většiny demokraty, patří ale mezi nejméně disciplinované voliče, kteří nejsou schopni přijít k volbám. Biden však nutně potřebuje, aby dorazili letos v listopadu, kdy se volí do Kongresu. Doufá, že tento úplatek je donutí vylézt z postele.
Kdyby se takovéhoto nelegálního úplatku pro skupinu voličů dopustil Donald Trump, média by byla plná varování před nadcházející autokracií. Ale protože jde o Bidena, jedná se o milý dárek pro strádající studenty.