Okamurovi poslanci zabrušují. Pobouřili povaleči, střílení homosexuálů i pseudokoncentrák

SOUTĚŽ O NEJHORŠÍ VÝROK?

Okamurovi poslanci zabrušují. Pobouřili povaleči, střílení homosexuálů i pseudokoncentrákNOVÉ
Domov

Tereza Vilímová

Vypadá to jako soutěž o to, který z poslanců SPD svým výrokem nejvíce rozčílí veřejnost. Naposledy se to povedlo Lubomíru Volnému s jeho výrokem o „kampusových povalečích“, kteří jezdí studovat do zahraničí. Volný tím naštval řadu lidí. Přidal se tak k některým svým spolustraníkům. Třeba k Miloslavu Roznerovi, který proslul svým výrokem o „pseudokoncentráku“ v Letech, nebo poslankyni Tereze Hyťhové, která vyjádřila pochopení pro výhrůžky smrtí prvňáčkům.

Za hnutí SPD mluví v drtivé většině případů pouze jeho šéf Tomio Okamura nebo jeho místopředseda Radim Fiala. Na tiskových konferencích jiných stran běžně vystupují odborníci na problematiku, která je zrovna předmětem mediálního vystoupení. U SPD se víceméně vždy vyjadřuje jen Okamura a Fiala. Také poslanci SPD dost často na dotaz novináře neodpovídají s tím, že „za hnutí mluví jeho předseda“.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Členové Okamurova poslaneckého klubu se totiž svými výroky dost často dostávají na tenký led. Poslední „zářez“ má poslanec Radek Koten. Ten na svém Facebooku přirovnal to, že někdo rozbil výlohu hnutí SPD s Okamurovou fotografií, ke křišťálové noci. „Začíná nová ‚KŘIŠŤÁLOVÁ NOC’?“ napsal na sociální síti.

Mnohem větší bouři vyvolal ale výrok poslance Lubomíra Volného o studijních pobytech Erasmus. „Ti lidé se vracejí ze zahraničních pobytů naprosto nekriticky nastavení vůči Evropské unii a naopak to jsou spíše takoví kampusoví povaleči, a odmítají ty informace konfrontovat s realitou,“ sdělil Lubomír Volný svůj názor na sněmovním výboru pro evropské záležitosti. Češi na studiích v západní Evropě podle něj žijí ve „zlaté kleci“.

Rozčílil tím spoustu lidí, kteří na sociálních sítích začali sdílet své zkušenosti s pobyty Erasmus, na kterých se podle výpovědí neměli „jako ve zlaté kleci“, protože jim přidělené finance nestačily. Proti poslanci Volnému se ohradila třeba i Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, která jeho výroky označila za skandální.

Pseudokoncentrák, výhrůžky a střílení homosexuálů

Expertem na nepovedené výroky je ale poslanec SPD Miloslav Rozner. Ten se proslavil svým výrokem o „zabrušování“. „Nechci se do toho zabrušovat, abych se pak z toho nemusel zase vybrušovat a neřekl něco špatně. Já nechci nic ovlivňovat a čekám, co Tomio pro nás vyjedná,“ řekl Rozner k povolebnímu vyjednávání pro MF Dnes.

Poté ale skutečně pobouřil svým výrokem o táboru v Letech. „Ano, nejsem takový odborník na kulturu jako třeba pan exministr Herman, ale bezesporu bych nikdy nevyhodil z okna půl miliardy za likvidaci fungující firmy kvůli neexistujícímu pseudokoncentráku,“ řekl Rozner na prosincovém sjezdu SPD, který byl pro veřejnost jinak uzavřený. Nahrávku s Roznerovými slovy poté zveřejnil pořad České televize 168 hodin.

Roznerově kolegyni Tereza Hyťhové se pro změnu nepovedl komentář k nenávistným projevům, které vyvolala třídní fotografie prvňáčků z Teplic. Kvůli tomu, že na snímku byly i romské, vietnamské či arabské děti, se na internetu objevil nespočet nenávistných a dokonce výhružných zpráv. Hyťhová s nimi vyjádřila souhlas. „Když vidíme takovou fotografii, tak chápu narážky těch lidí, kterým to vadí,“ řekla Hyťová v rozhovoru pro Lidovky.cz. Poté přiznala, že neví, jaké komentáře na internetu lidé vlastně napsali.

Do problémů se dostal také někdejší tajemník hnutí Jaroslav Staník kvůli svým výrokům, kterými popíral genocidu a podněcoval k nenávisti. Na půdě Poslanecké sněmovny měl opilý vykřikovat, že homosexuálové, Romové a Židé by měli být stříleni hned po narození. Kvůli tomu ho dokonce začala vyštřovat policie. Hnutí SPD od něj nakonec raději dalo ruce pryč.

I další členové SPD, kteří nyní sedí v poslaneckých lavicích, se v minulosti dopustili přešlapů. Poslankyně Lucie Šafránková šířila lživou zprávu. Stejně tak poslankyně Jana Levová na svém facebookovém profilu zveřejnila falešnou zprávu o útěku domnělých imigrantů do lesa u Rokycan. Poslanec Jiří Kobza zase doporučuje venčit psy i prasata poblíž mešit, protože tato zvířata muslimové považují za nečistá.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kampusoví povaleči, říká poslanec SPD o studentech, kteří využívají Erasmus

„Nechci zabrušovat, abych nemusel vybrušovat.“ Okamurův muž čelí posměchu