3 Kongres ODS

Fiala obhajuje předsednictví ODS. Třeba budou vstřícnější, vyhlíží kongres Babiš

NOVÉ

Témata: , , ,

Předseda největší opoziční strany ODS Petr Fiala obhajuje předsednický post. Nemá žádného protikandidáta, ale má podporu všech krajských organizací. „Osobně cítím po proběhlých regionálních sněmech silnou podporu, která se projevila ve 14 nominacích z regionů,“ uvedl Fiala pro Echo24. Premiér Babiš si od kongresu slibuje změnu postoje občanských demokratů k účasti na vládě s ANO.

Post první místopředsedkyně na kongresu v Ostravě, na němž si strana volí nové vedení, obhajuje Alexandra Udženija. Ani ona zatím žádného protikandidáta nemá. Může se ale objevit až na kongresu samotném, stanovy strany to dovolují. Udženija to nicméně nepředpokládá.

„Jsme demokratická strana, podle stanov se to stát může. Že bych to předpokládala, to ne. Je potřeba si před tím objet kraje, dostat nominace. Stát se ale může leccos,“ uvedla Udženija pro server Echo24. „Zda se objeví protikandidát, je na delegátech kongresu,“ dodal Fiala.

Podle výsledků nominačních konferencí dostali podporu krajů vedle nejvyššího tandemu také dosavadní místopředsedové Martin Kupka, Miloš Vystrčil a Evžen Tošenovský. V nominacích tak z dosavadních členů předsednictva nefiguruje pouze bývalá starostka Obrnic na Mostecku Drahomíra Miklošová. Do vedení strany by se chtěl s podporou některých krajů vrátit někdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, nominace získali také poslanci Karel Krejza a Martin Baxa.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Kongres vyhlíží „s nadějí“ Babiš

Kongres s nadějí vyhlíží premiér Andrej Babiš. A to kvůli jednáním o případné podpoře svého kabinetu. Kongres ODS jmenoval například ve středu v souvislosti s možností koaliční vlády. Zmínil i únorový sjezd ČSSD. Podle Udženije jen vypouští balonky do vzduchu. Uvedla to v pátečním rozhovoru pro deník E15. ODS jako koaličního partnera zmiňoval Babiš hned po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. ODS dlouhodobě účast ve vládě s Andrejem Babišem a hnutím ANO vylučuje.

První den kongresu se kryje s druhým dnem prezidentských voleb. Kongres se může rozhodnout podpořit nějakého kandidáta pro druhé kolo. „Kongres coby nejvyšší orgán strany může rozhodnout, zda a jak podpoří nějakého kandidáta,“ řekl Fiala na konci prosince v rozhovoru pro Echo24. Rozhovor můžete číst ZDE. „Budeme čekat jako celá země, kdo půjde do druhého kola. Určitě se k tomu vyjádříme,“ dodala Udženija.

Kromě volby nového vedení budou velkým tématem 28. kongresu strany i nadcházející komunální a senátní volby. „Hlavním cílem kongresu ODS je zvolit nové vedení a představit cestu, jak v dalších týdnech a měsících pracovat na dalším posilování ODS. Jsou před námi podzimní komunální a senátní volby, které považuji za velmi důležité a chci, aby v nich ODS uspěla. Cíle z doby před čtyřmi lety se naplnily – ODS je nejsilnější pravicovou stranou a ve volbách jako jediná standardní strana významně posílila,“ řekl Fiala.

„Já jsem přesvědčená, že největší diskuze bude o přípravě na komunální a senátní volby. V komunální politice byla ODS vždy silná, máme spoustu úspěšných starostů a zastupitelů. A víme, že to je takový základní stavební kámen strany. Budeme se snažit udělat takovou strategii, abychom v komunálních volbách posílili a vrátili se na radnice, kde jsme třeba pozice v minulosti ztratili,“ dodala Udženija.

V roce 2014 získala ODS v komunálních volbách 2 214 mandátů. Obhajovala tehdy 5 112 mandátů, které získala v roce 2010.

ODS vznikla v únoru 1991 na mimořádném sněmu Občanského fóra jako jeden ze dvou kolektivních členů OF (spolu s Občanským hnutím). Nejlepšího volebního výsledku dosáhla ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006. Získala 35,38 procenta hlasů a 81 mandátů ve sněmovně. Petr Fiala je jejím čtvrtým předsedou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Babiš se tváří, že vše zařídí, ale se svou vládou si jde pro porážku, říká Fiala

ODS takto sestavenou menšinovou vládu podpořit nemůže

 


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.