ČEZ čeká změna. Valná hromada energetické firmy řeší zásadní rozhodnutí

Změny v ČEZu

ČEZ čeká změna. Valná hromada energetické firmy řeší zásadní rozhodnutíNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Shutterstock

1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Na každoroční valné hromadě největší české energetické firmy ČEZ by měli být jmenováni dva noví členové dozorčí rady. Řešit se ale bude i možná transformace firmy. Ministerstvo financí navrhuje, aby do dozorčí rady byli nově zvoleni bývalý člen bankovní rady ČNB Lubomír Lízal a šéf sekce státního rozpočtu na ministerstvu financí Karel Tyll. Otázkou zůstává, které současné členy, reprezentující bývalé vládní strany ČSSD a KDU-ČSL, Lízal s Tyllem nahradí.

„Jsou tři možnosti. Dva pánové nahradí bud mě, Petra Poláka nebo Roberta Šťastného. I já jsem totiž dostal neoficiální zprávu, že se jednalo o mém odvolání. Nevím ale, kteří dva z nás tří budou odvoláni,“ uvedl pro deník Echo24 předseda dozorčí rady Václav Pačes. Toho, společně s Polákem a Šťastným, nominovali dva bývalí koaliční partneři hnutí ANO, ČSSD a lidovci. Třetím jménem, jehož nominaci vládní personální výbor schválil, je Zdeněk Černý, předseda odborového svazu ECHO. V jeho případě ale jde pouze o prodloužení mandátu.

Zda je počet státem navrhovaných nových členů do dozorčí rady konečný, se ukáže až dnes. Stát má totiž ve dvanáctičlenné dozorčí radě osm členů a z nich čtyři nominuje ministerstvo financí. Složení dozorčí rady je důležité i proto, že má kontrolní pravomoci vůči vedení firmy a dohlíží na výkon působnosti představenstva.

Na začátku svého politického působení označil premiér Andrej Babiš ČEZ za symbol zkorumpovaného systému. Když potom usedl v kabinetu Bohuslava Sobotky, bylo jasné, že si na management energetické společnosti bude chtít „došlápnout“. Zástupci jeho tehdejšího ministerstva například na konci roku 2016 hlasovali proti prodloužení mandátu ředitele Daniela Beneše. Babiš dlouhodobě podporuje výstavbu nového jaderného bloku z peněz ČEZ. To vedení ČEZu nepovažuje za reálné.

Pokud by se změny dotkly skutečně jen dvou členů dozorčí rady, nedojde v radě k zásadním změnám rozložení sil.

Valná hromada se bude zabývat i rozdělením zisku polostátního ČEZu

Ministerstvo financí shodně s valnou hromadou ČEZ navrhují výplatu dividendy z loňského zisku firmy 33 korun na akcii před zdaněním. Na rozdíl od vedení firmy však resort nepočítá s výplatou odměn představenstvu a dozorčí radě společnosti.

Podle návrhu představenstva mělo být mezi členy vedení ČEZ rozděleno z loňského zisku 21 milionů korun. Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (za ANO) už dříve uvedla, že návrh nepodpoří. Tantiémy vedení ČEZ nebyly vyplaceny ani v předcházejících třech letech. V letech 2015 a 2016 schválili akcionáři protinávrhy ministerstva financí, které byly podobné tomu letošnímu. Loni si vedení ČEZ poprvé po 16 letech odměny vůbec nenavrhlo.

Pokud bude schválena dividenda 33 korun na akcii, bude mezi akcionáře rozděleno celkem 17,8 miliardy korun. Stát jako majoritní vlastník by tak získal z dividend téměř 13 miliard korun. V loňském roce akcionáři firmy výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 33 korun na akcii před zdaněním schválili. Po čtyři roky předtím vyplatila firma akcionářům pokaždé dividendu 40 Kč na akcii.

ČEZ je největší tuzemská energetická firma. Loni jí vzrostl čistý zisk o 30 procent na 19 miliard korun, tržby klesly o procento na 201,9 miliardy korun.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte:

Do dozorčí rady ČEZ míří jen dva noví lidé: Lubomír Lízal a Karel Tyll

Dělení ČEZ a komunisté

Zeman řešil s Babišem a Benešem budoucnost české energetiky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články