1 Vyjednávání o vládě

Zeman očekává vládu s důvěrou do června, říká Fiala po setkání s prezidentem

NOVÉ

Témata: ,

Předseda ODS Petr Fiala po jednání s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že prezident vidí pouze dva scénáře vyjednávání o vládě a v obou hraje roli premiér v demisi Andrej Babiš. Jinou variantu nevidí, řekl Fiala. Se Zemanem nyní jedná šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Pan prezident mě seznámil se svými postoji. Mohl bych je shrnout tak, že v tuto chvíli vidí dvě možnosti, jak se dostat k vládě s důvěrou,“ uvedl po jednání se Zemanem předseda ODS Fiala. „Jedna je, a tu pokládá prezident za pravděpodobnou, že vládu sestaví ANO s ČSSD za podpory komunistů. Druhá varianta je jednobarevná vláda hnutí ANO v čele s Babišem, kterou by podporovali komunisté a SPD. Žádnou jinou možnost vytvoření vlády nevidí. Je přesvědčen, že Andrej Babiš jako vítěz voleb a nominant vítězného hnutí má být ten, kdo sestaví vládu,“ dodal Fiala.

Živý přenos Živý přenos ukončen Čekáme
Ostatní online zpravodajství   

16:00 Prezident Zeman preferuje vládu ANO s ČSSD

Po schůzce s ním to oznámil předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. 

15:30 Prezident ve středu a ve čtvrtek přijme další předsedy stran

Miloš Zeman ve středu na Hradě přijme předsedu lidovců Pavla Bělobrádka. Na čtvrtek se pak objednal šéf sociální demokracie Jan Hamáček.

15:20 Se Zemanem na Hradě jedná šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Ve Sněmovně novinářům řekl, že Piráti se chtějí z „první ruky“ dozvědět, jak vypadala jednání prezidenta s Babišem a na čem ztroskotala jednání sociální demokracie s ANO. Ptát se chce i na to, zda Zeman doporučil Babišovi jednání s SPD a s KSČM a z jaké strany tento impulz vznikl.

15:10 Fiala: Zeman vidí jako pravděpodobné, že se ANO s ČSSD domluví

Prezident Miloš Zeman považuje za pravděpodobné, že se ANO s ČSSD domluví na vládní spolupráci. Po schůzce s prezidentem to řekl to předseda ODS Petr Fiala. Za hranici, do kdy by měl Andrej Babiš situaci vyřešit, Zeman pokládá průběh června, dodal Fiala.

15:00 Zeman nevezme Babišovi pověření k sestavení vlády

Předseda ODS Petr Fiala po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem uvedl, že prezident vidí pouze dvě varianty vlády. Buď koalici ANO a ČSSD s podporou komunistů nebo menšinovou vládu ANO s podporou SPD a komunistů. V obou by byl premiérem Andrej Babiš.

14:30 Jaroslav Faltýnek nabídku popřel

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek dnes odmítl spekulace médií, že ANO nabídlo ČSSD pro případnou koaliční vládu pět ministerstev a obsazení ministerstva vnitra nezávislým expertem na základě společné dohody. Bližší informace o návrhu, který vyjednavači ANO sociálním demokratům v pondělí večer předložili, prozradit nechtěl. „Je to hezká spekulace, ale není to pravda,“ řekl Faltýnek o údajném návrhu.

14:20 Fiala přijel za Zemanem, řešit budou současnou politickou situaci

Předseda ODS Petr Fiala přijel na Pražský hrad řešit současnou politickou situaci. Chce si vyslechnout názor prezidenta Miloše Zemana, který je podle něj klíčovou postavou. Prezident následně přijme i šéfa Pirátů Ivana Bartoše. Oba politici o schůzky požádali již minulý týden po dočasném krachu jednání mezi ANO a ČSSD.

14:10 Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) nemůže být ministr nezávislý

„Ministr vlády může být odborník. Ale nemůže být nezávislý, to je pojmově vyloučené. Z Ústavy i Jednacího řádu vlády je závislý. Nemůže mít nezávislé rozhodování jako soudce. Proč krmíme veřejnost nepravdivými pojmy? Jak se pak má vyznat v ústavním systému?“ uvedl Kalousek na svém facebookovém účtu.

13:40 Poslanecký klub ČSSD nabídku zná

Poslanecký klub ČSSD byl dnes na jednání klubu s výsledky včerejšího jednání s ANO seznámen. Dohodl se ale až do pátku vyjednávání nekomentovat.

13:20 Podle Kateřiny Valachové je situace vážná. Komentovat ji nechce

„Je dohoda mezi sociální demokracii a ANO, že do pátku nebudou obě strany vyjednávání komentovat. V pátek se dozvíme všechny Informace, jak poslanecký klub, tak politické grémium a mimořádné předsednictvo strany. Situace je vážná a nechceme si nic vyřizovat přes média,“ uvedla pro deník Echo24 Valachová.

13:10 Milan Štěch se po nabídce nepídí. Ohledně Babiše má jasno

„Já jsem u toho nebyl a ani po tom nepídím. Já mám k tomu stanovisko, které jsem řekl na sjezdu a to se nezměnilo,“ řekl k novému vyjednávání pro deník Echo24 předseda Senátu Milan Štěch. Ten se po krachu jednání ANO a ČSSD vyjádřil proti vládě s Andrejem Babišem. „U něj (Babiše) riziko, že něco bude na papíře, a pak v praxi bude dělat něco jiného, je velmi vysoké. I kdyby k nějaké dohodě došlo, stejně by se pokoušel všechno ovlivňovat na základě svých zájmů,“ uvedl na adresu předsedy vlády a ANO.

13:00 Místopředsedkyně ČSSD Fialová o nabídce neví

„Nevím o tom, žádné informace od pana předsedy nepřišly. Čekám do pátku,“ uvedla pro deník Echo24 místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová.

12:55 Zástupci ČSSD zveřejněnou nabídku nekomentují

„Dohodli jsme se, že to nebudeme do pátku komentovat,“ uvedl pro deník Echo24 místopředseda ČSSD Roman Onderka, který se včerejšího jednání mezi ANO a ČSSD účastnil.

12:40 ANO nabízí 5 křesel a kompromis na ministerstvu financí

Hnutí ANO nabízí sociálním demokratům celkem pět křesel: ministerstvo obrany, zahraničí, školství a kultury. V nabídce je i ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zemědělství. Ministrem vnitra by měl být nestraník vybraný Andrejem Babišem, se kterým by však měli vyslovit souhlas i sociální demokraté. Deník Echo24 to zjistil z dobře informovaných zdrojů.

08:30 Zástupci ANO a ČSSD odmítli po schůzce komentovat novou nabídku

Hnutí ANO na večerní schůzce sdělilo sociálním demokratům, za jakých podmínek by mohla pokračovat jednání obou subjektů o vládě. Předseda ČSSD Jan Hamáček po jednání novinářům řekl, že o podmínkách informuje postupně grémium a v pátek předsednictvo své strany. Komentovat podmínky navržené ANO nijak nechtěl, protože by to mohlo vysílat signály, uvedl Hamáček po zhruba hodinu a půl dlouhém jednání. Zástupci ANO před novináře nepřišli.

Nyní s prezidentem jedná předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ve středu bude se Zemanem hovořit předseda KDU-ČLS Pavel Bělobrádek a o den později předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

O sestavení menšinové vlády, která by ve sněmovně byla podporována komunisty, vyjednávalo ANO s ČSSD. Jednání ale byla před necelými dvěma týdny ukončena. ČSSD požadovala, aby trestně stíhaný Babiš nebyl předsedou vlády nebo aby sociální demokracie získala post ministra vnitra či financí. ANO s tím nesouhlasilo. Zeman následně Babišovi doporučil, aby o vládě jednal s SPD a KSČM.

Takovou variantu ale minulý týden odmítlo vedení ANO a schválilo návrat k vyjednávání s ČSSD. Zástupci obou stran se sešli v pondělí večer, výsledky schůzky nezveřejnili. Probrat je má nejprve v pátek vedení ČSSD.

Podle informací deníku Echo24 zní nabídka hnutí ANO pro ČSSD pět ministerstev. Tedy ministerstvo obrany, zahraničí, školství a kultury. V nabídce je i ministerstvo práce a sociálních věcí, nebo zemědělství. Ministrem vnitra by měl být nestraník vybraný Andrejem Babišem, se kterým by však měli vyslovit souhlas i sociální demokraté. Deník Echo24 to zjistil z dobře informovaných zdrojů. Více píšeme zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: ANO nabízí sociálním demokratům pět ministerských křesel

‚Cesta k Murínově likvidaci ze strany Babiše byla evidentní.‘ Opozice má o konci šéfa GIBS jasno


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.