1 NOVÝ OBJEV

Leonardo jako archanděl Gabriel. Máme nejstarší da Vinciho obraz, tvrdí experti

NOVÉ

Témata: ,

Italští experti tvrdí, že objevili nejstarší obraz od renesančního umělce Leonarda da Vinciho. Měla by jím být glazovaná keramická kachlička s obrazem archanděla Gabriela, kterou na tiskové konferenci v Římě představili dva italští odborníci.

Ti ji zkoumali tři roky a došli k závěru, že ji vytvořil Leonardo da Vinci. Informovala o tom agentura ANSA. Kopie tohoto díla je od pátku vystavena v Římě.

„Máme mnoho děl, která vytvořil Leonardo v pozdějším věku, jako Mona Lisa či Poslední večeře, ale tohle dílo vnáší pohled do umělcova mládí,“ řekl profesor Ernesto Solari, který dílo spolu s expertkou Ivanou Bonfantinovou zkoumal. Podle něj obraz na keramice, která je soukromým majetkem italské šlechtické rodiny, namaloval Leonardo jako osmnáctiletý.

Podpis na obraze není pouhým okem vidět, ale experti ho zkoumali infračerveným zářením. Na archandělově tváři nalezli malými písmeny nápis „Da Vinci Lionardo rok 1471“. Měl by to být i nejstarší Leonardův podpis. Je trochu rozmazaný, což se podle expertů stalo při vypalování v peci.

„Domníváme se, že je to Leonardův autoportrét. Archanděl Gabriel byl tehdy lidmi vnímán podobně, jako dnes rocková hvězda, a lidé se s ním chtěli ztotožnit,“ řekl profesor Solari.

Přední britský odborník na Leonardovo dílo Martin Kemp je ale k objevu skeptický. „Pojetí vlasů se mi zdá nepřesvědčivé a detaily oblečení také,“ řekl britskému deníku The Daily Telegraph Martin Kemp z Oxfordské univerzity. Podle něj portrét neodpovídá da Vinciho rukopisu, jímž vytvořil mezi lety 1472 až 1475 obraz Zvěstování.

Keramická destička s obrazem archanděla Gabriela patří už od roku 1499 italské aristokratické rodině Fenicia, která pochází ze severu Itálie. Rodina se dlouho domnívala, že jde o cenné dílo, ale nenapadlo jí, že by autorem mohl být Leonardo da Vinci. Rodina doufá, že ji odkoupí italský stát a že bude umístěna v muzeu.


Čtěte dále: Citliví i radikální. Diplomanti vystavují přímo v prostorách AVU

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Kurdové čelí turecké invazi v Sýrii. Oddechový čas skončil

Echo týdne: Kurdistán, Norsko, fotbal ● Svět: Facebook zaléhává na matrace ● Esej: Když Češi pohřbívali boha ● Kauza: Politici nejsou schopni zkrotit… koloběžky ● Recenze: Jako Salieri a Mozart

Proč Češi zaostávají v cizích jazycích Jen 27 procent lidí u nás věří, že se domluví anglicky
Za chajdou schovaná SPECIÁL ARCHITEKTURA

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.