2 Babiš a jeho nechuť ke sněmovně

S klouzavým mandátem by Babiše ve sněmovně už nikdo neviděl, varuje ODS

Nové

Témata: , ,

Premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno znovuotevřel téma klouzavého mandátu. Tedy možnost, aby poslance, kteří se stanou ministry, ve funkci vystřídal náhradník. Podle Babiše by tím ministři ušetřili čas. Obstrukce opozice vůči vládnímu daňovému balíčku Babiše minulý týden rozpálily natolik, že dokonce řekl, že „do sněmovny už chodit nebude.“ Klouzavý mandát by ale premiérovo dilema docházky do parlamentu neřešil. Ministři by se sice nemuseli účastnit řady hlasování, na všechny schůze spojené s interpelacemi, hlasováním o nedůvěře a předkládáním vládních novel a návrhů by ale docházet museli stejně.

Zavedení klouzavého mandátu má hnutí ANO v programu ze sněmovních voleb 2017. Sám premiér říká, že jeho hlavní pracovní náplň je „dělat premiéra, ne poslance“.

Návrh na zavedení klouzavého mandátu, který funguje například na Slovensku, ale předložili v tomto volebním období opoziční Piráti. Chtějí tím dosáhnout toho, aby se členové vlády naplno věnovali ministerské funkci. Pod návrh se podepsali i zástupci ANO, SPD a STAN. Vláda se k návrhu Pirátů postavila na jaře neutrálně a rozhodne o něm až Poslanecká sněmovna. Piráti sice klouzavý mandát předložili jako povinnost, mluví se ale i o tom, že by to byla volitelná možnost ministrů.

V kontextu docházky členů vlády do parlamentu, která je v posledních dnech na politické scéně zeširoka probírána, je podle části sněmovny klouzavý mandát jen další oddálení ministrů od parlamentu. Proti jeho zavedení je ODS.

„Jsem proti klouzavému mandátu. Máme parlamentní demokracii. Premiér je odpovědný poslancům, kteří zastupují občany. Už teď má nejhorší účast na práci v Poslanecké sněmovně, po zavedení klouzavého mandátu už by ho v Poslanecké sněmovně neviděl vůbec nikdo,“ uvedl pro Echo24 předseda ODS Petr Fiala.

Nesouhlasí ani KSČM, která vládu toleruje. „Vedlo by to spíš k odtržení vlády od spolupráce se sněmovnou a je zřejmé, že by musela sněmovna sahat k tomu, aby usnesením donutila členy vlády, aby do sněmovny chodili,“ řekl předseda KSČM Vojtěch Filip už na jaře, když se návrh objevil.

Aby návrh Pirátů ve sněmovně prošel, je potřeba změnit ústavu. K tomu je třeba 120 hlasů poslanců. O návrhu na klouzavý mandát ve středu jedná sněmovní i senátní komise pro ústavu.

Dále čtěte: Babišovi se ve sněmovně nelíbí. Na písemných interpelacích premiér chyběl z 90 %

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Tištěný Týdeník Echo věnuje velkou pozornost politickým a společenským událostem, historii, literatuře, filmu a kultuře obecně.

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.