Babiš nechce povinné očkování. Vojtěch připustil, že by mohlo být povinné v budoucnu

POVINNÉ OČKOVÁNÍ

Babiš nechce povinné očkování. Vojtěch připustil, že by mohlo být povinné v budoucnu
Očkování za vlády Andreje Babiše nebude povinné. Foto: Shutterstock
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Vakcína proti covidu nebude za této vlády povinná, oznámil premiér Andrej Babiš (ANO) při návštěvě v Královéhradeckém kraji. stejný názor má i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ten ale zároveň připustil, že do budoucna by očkování povinností být mohlo.

„Za této vlády nebude nikdy žádné povinné očkování, ani zdravotníků, aby to bylo jasné. To je debata, nechť si ji příští vláda vede, ale já to tak nevidím, zkrátka není důvod. Jdeme metodou přesvědčování,“ řekl ve čtvrtek Babiš. Podle něj je nutné co nejvíce zpřístupnit očkování veřejnosti, odstranit bariéry a vyslat do terénu mobilní očkovací týmy.

„Vidíme ve Francii, Řecku i Itálii, že je vakcinace povinná, my se k tomu ale nekloníme. Protože my tady máme velkou debatu, kterou já přiživuju, o těch protilátkách,“ řekl premiér při návštěvě nemocnic v Královéhradeckém kraji. „Je plno lidí, kterým lékaři říkají, že mají protilátky, aby se neočkovali. Jiní zase říkají, ať se očkují za každou cenu. Takže já si v této chvíli nemyslím, že by to mělo být povinné,“ dodal.

Se slovy premiéra záhy souhlasil i ministr zdravotnictví Vojtěch. „Souhlasím, o tom se musí vést širší debata. Zavést povinné očkování je poměrně významný krok, pravděpodobně by kvůli tomu musel být změněn i zákon o veřejném zdraví. Jestli se někdy dostaneme s očkováním proti covidu k té povinnosti, samozřejmě možné to je v budoucnu, ale nemyslím si, že je to otázka současné doby,“ řekl Vojtěch.

Podle ministra zdravotnictví je proočkovanost ve sféře zdravotnictví poměrně vysoká, u lékařů je to dokonce přes 80 procent. „Větší problém v proočkovanosti vidím v sociálních službách, kde jsou samozřejmě ti nejrizikovější pacienti,“ dodal. Otázka povinnosti ale v tuto chvíli podle něj na stole není.

Od počátku týdne v ČR zpomalilo očkování proti nemoci covid-19, denní počty dávek jsou nižší než o týden dřív. Ve středu jich zdravotníci rozdali 80 420, před týdnem to bylo téměř 95 000 vakcín. Dosud lidé dostali 9,78 milionu dávek, většina vakcín je dvoudávková.

Foto: Týdeník Echo

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Drastická pokuta pro Maďarsko a my

KOMENTÁŘ

Maďarsko dostalo pokutu za to, že komplikuje utečencům ze zemí mimo EU podávání žádostí o azyl. Pokutu 200 milionů eur, tedy pět miliard korun, vyměřil teď ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz