Útok na ambasádu v Madridu byl terorismus, tvrdí KLDR a spekuluje o účasti FBI

Přepadení ambasády KLDR

Útok na ambasádu v Madridu byl terorismus, tvrdí KLDR a spekuluje o účasti FBINOVÉ
Severokorejská ambasáda v Madridu Foto:

REPROFOTO: Google Street View / Earth

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Únorové přepadení severokorejské ambasády v Madridu bylo znepokojivým teroristickým útokem. Prohlásil to činitel ministerstva zahraničí KLDR citovaný státní agenturou KCNA, který uvedl, že Severní Korea bedlivě sleduje spekulace, že za činem stály americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a disidentská organizace. K přepadení se tento týden přihlásila skupina Cheollima Civil Defense (CCD), která tvrdí, že se snaží svrhnout režim severokorejského diktátora Kim Čong-una. Washington podíl na incidentu odmítl.

„Nelegální vniknutí a obsazení diplomatické mise a čin vyděračství jsou vážným narušením státní suverenity a pobuřujícím porušením mezinárodního práva, tyto činy nesmějí být tolerovány nikde na světě,“ citovala agentura Reuters komentář zmíněného severokorejského činitele v KCNA.

Skupina CCD se k činu přihlásila poté, co v úterý španělského soudce zveřejnil zprávu o vyšetřování incidentu z 22. února. Podle soudce šlo násilné přepadení ambasády KLDR, které provedl kriminální gang deseti lidí. Španělský soudce neuvedl název žádné skupiny. Podle něj byl lídrem skupiny muž s mexickými doklady žijící v USA, který vystupuje pod jménem Adrián Hong Chang, ale i dalšími jmény.

Spekulace, že skupina pracovala pro americkou CIA, popřel mluvčí amerického ministerstva zahraničí, podle něhož „vláda USA nemá s útokem na ambasádu KLDR v Madridu nic společného“.

Chang podle španělského soudu pět dní po přepadení kontaktoval FBI, kterému nabídl materiál ukradený na ambasádě. Soudce neuvedl, zda americká strana nabídku přijala. FBI to odmítla potvrdit i vyvrátit. Španělská média v této souvislosti uvedla, že není jasné, proč se Chang neobrátil na CIA, kterou by takové informace spíše mohly zajímat.

CCD vešla ve známost po zavraždění Kim Čong-nama, bratra severokorejského diktátora, před dvěma lety na letišti v Malajsii. Ze zorganizování vraždy, podle vyšetřovatelů spáchané zakázanou bojovou látkou VX, jsou podezřelé severokorejské tajné služby. Po Kim Čong-namově smrti zveřejnila CCD v roce 2017 na internetu videonahrávku, v níž uvedla, že se postarala o Kim Han-sola (syna zavražděného), jeho matku a sestru.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Data z Bezosova mobilu prý ukradli Saúdi. Vyšetřovatel to spojuje s vraždou Chášukdžího

České reakce na Čaputovou: Zeman jí poblahopřál, těší se na setkání v Česku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články