Po vyznamenáních se ozval Bakala. „Je to urážka hrdinů,“ říká
udělená vyznamenání
Krátce po nedělním udělení státních vyznamenání se ozval prezidentem dlouhodobě kritizovaný Zdeněk Bakala. Podnikatel nesouhlasí s výběrem některých vyznamenaných, považuje jej za zklamání. Prezident Zeman vyznamenal 41 osobností, mezi nimi podnikatele Pavla Krúpu, který je známý svými dlouhodobými spory právě s Bakalou. „Jeho vyznamenání je urážkou skutečných českých hrdinů,“ uvedl Bakala.
Krúpovy neshody s Bakalou jsou podle prezidenta také důvodem, proč se slovenského podnikatele rozhodl vyznamenat. Společně s dalšími vyznamenanými Alenou Vitáskovou nebo Janou Lorencovou si cení jejich boje proti Zdeňku Bakalovi či Viktoru Koženému, uvedl to v polovině října v rozhovoru pro Radiožurnál. S tím, že pro Bakalu a Koženého použil přímo ve vysílání velmi vulgární výraz zm….
Podle Bakaly jsou prezidentovy důvody pro udělení vyznamenání nedostatečné. „Je hlubokým zklamáním, že se Miloš Zeman a Andrej Babiš rozhodli udělit Pavolu Krúpovi Medaili Za zásluhy. Jedinou viditelnou kvalitou pana Krúpy je přitom loajalita k prezidentu Zemanovi,“ napsal Zdeněk Bakala. Nelíbí se mu ani to, že podnikatel na Hradě stál vedle válečných hrdinů. „Jeho vyznamenání je urážkou skutečných českých hrdinů, kteří byli a jsou takové pocty skutečně hodni,“ dodává Zdeněk Bakala.
Miliardář Bakala se proti Zemanovým výrokům ohradil již dříve, v poslední době zareagoval zejména na vystoupení, v němž jej prezident označuje vulgárními výrazy. „Je obtížné adekvátními slovy vyjádřit, jak nebezpečně Miloš Zeman svými hrubými výrazy snižuje úřad prezidenta České republiky,“ uvedl tehdy Bakala. Média v minulém týdnu přišla i s informací, že by se Bakala mohl proti Zemanovým výrokům bránit soudně prostřednictvím mezinárodní arbitráže, informovali jsme zde.
„Stejně jako většina Čechů si vážím té obrovské cesty, kterou naše země za uplynulých sto let ušla, aby se zařadila mezi svobodné a prosperující evropské národy. O to smutnější je vidět, jakým způsobem se nejvyšší představitelé našeho státu rozhodli zachovat,“ doplnil Bakala po nedělním dekorování vyznamenaných.
Podporovatel i bojovnice s netolerantní ideologií
Mezi dalšími vyznamenanými, kteří si z rukou prezidenta vyznamenání převzali, je Jaroslav Strnad. Zakladatel zbrojařského holdingu Czechoslovak Group na sebe upozornil na konci loňského roku, kdy prezidentu Zemanovi zaslal příspěvek 2 miliony korun na prezidentskou kampaň, více jsme psali zde. Medailí za zásluhy prezident ocenil i pedagožku Ivanku Kohoutovou. Ředitelka střední zdravotnické školy vešla ve známost poté, co její školu žalovala somálská studentka, podle níž jí bylo Kohoutovou zakázáno nosit během vyučování muslimský šátek. Jako důvod vyznamenání prezident uvádí, že je Kohoutová „statečná žena v boji s netolerantní ideologií“.
K avizovaným jménům zpěváka Michala Davida či herce Jiřího Krampola (psali jsme o nich zde), přibyli také další umělci. Ocenění si odnesli například zpěvák Ondřej Hejma nebo spisovatelé Lenka Procházková a Michal Macháček. Ten je autorem vloni vydaného životopisu Gustáva Husáka.