Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Babiše musíme respektovat, říká Hamáček
Hamáček o kauze Čapí hnízdo
- red,
K rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) v kauze Čapí hnízdo se vyjádřil i jeho koaliční partner, předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Dle něj je třeba jakékoliv rozhodnutí orgánů činných v trestních řízení respektovat. To je tedy třeba činit nejen nyní, kdy bylo stíhání zastaveno, ale případně i do budoucna, kdyby rozhodnutí zvrátil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Šéf sociální demokracie v rozhovoru pro deník Právo začal, že rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze o zastavení stíhání Babiše „jsme povinni respektovat, ať se nám to líbí, nebo nelíbí“. Zároveň však na další otázku odpověděl, že je třeba respektovat jakýkoliv verdikt, tedy i kdyby nejvyšší státní zástupce rozhodnutí zvrátil. „Je tu nějaký aprobační proces. My bychom měli respektovat jakýkoli verdikt, který oni dají. To znamená, že pokud nejvyšší státní zástupce rozhodnutí přezkoumá, tak to budeme respektovat,“ prohlásil Hamáček pro Právo.
Šéf resortu vnitra v rozhovoru v souvislosti se zastavením Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo dodal, že by dle něj nemělo dojít k ohrožení pozice ČSSD ve vládě v tom smyslu, že by jeho stranu nahradila jiná. „Nezaznamenal jsem žádnou tlačenici do vlády,“ sdělil Právu.
Čapí hnízdo jako „malý a střední podnik“
Policie vyšetřovala údajný podvod s padesátimilionovou dotací EU na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo déle než tři roky. Kromě premiéra čelili obvinění i jeho manželka Monika, dcera Adriana Bobeková jeho švagr Martin Herodes, nebo bývalí členové společnosti Farma Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál. Stíhání premiérova syna Andreje Babiše mladšího vyloučila policie k vlastnímu řízení. V kauze byl původně stíhán i první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek a tři další lidé, Šaroch ale loni v květnu vyhověl jejich stížnosti a obvinění zrušil.
Babišovi a jeho rodině hrozilo v kauze až deset let vězení. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila Agrofertu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost vrátila pod Agrofert, jehož akcie premiér vložil do svěřenských fondů.
Městské státní zastupitelství v Praze odůvodnilo zastavení stíhání tím, že firma Farma Čapí hnízdo při žádosti o dotaci byla skutečně malým a středním podnikem. „I přes zjištěné vazby mezi těmito subjekty, zejména prostřednictvím rodinných příslušníků, byla proto Farma Čapí hnízdo správně posouzena jako nezávislý podnik,“ uvádí další závěr k zastavení vyšetřování Martin Erazím.