1 Demonstrace před sněmovnou

Demonstranti na Babiše pískali a házeli lahve. Tohle se nedělá, vzkázal jim Bělobrádek

NOVÉ

Témata:

Premiér Andrej Babiš (ANO) nakrátko vyšel večer před sněmovnu k demonstrantům protestujícím proti jeho vládě podporované KSČM. Účastníci ho zahrnuli pískotem a výkřiky „hanba“. Po několika sekundách se vrátil do budovy. Přispělo k tomu zřejmě i to, že podle některých svědků na Babiše mířilo několik předmětů, například koule zmačkaného papíru a zřejmě i plastová lahev. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek  jim vzkázal, že toto do demokracie nepatří a vyzval je, aby umožnili všem důstojný odchod ze sněmovny. 

„Do demokracie nepatří fyzické násilí a házet lahve na toho, s kým nesouhlasím. Chtěl bych vyzvat demonstranty, aby umožnili i důstojný odchod všem poslancům a členům vlády, až tady skončíme, a aby se zdrželi takovýchto nepřijatelných úkonů,“ řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek ve sněmovně.

Babiš přišel mezi demonstranty v pauze, kterou si kvůli tomu vzala ODS. Premiéra obklopovala skupina uniformovaných policistů a příslušníků ochranné služby. Babiše před hozenými předměty chránili.

Vzkaz od demonstrantů, že chtějí, aby mezi ně Babiš přišel, předal premiérovi ve sněmovně předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Babiš odpověděl, že kvůli usnesení sněmovny o nutnosti přítomnosti všech členů kabinetu při jednání o důvěře vládě nemůže jít bez svolení předsedajícího ani na toaletu.

Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura v reakci uvedl, že pokud chce jít Babiš mezi demonstranty, tak navrhuje přerušit schůzi na 15 minut. „A můžete jít mezi ně, pokud se nebojíte,“ řekl. Sněmovna ale jeho návrh neschválila. Šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek na to uvedl, že pokládá výsledek hlasování za unfair, když Babiš mezi demonstranty jít chtěl. Navrhl proto, aby sněmovna přerušila jednání na 14 minut, ale ani on neuspěl.

„Ono se to občas stává i Andreji Babišovi, že ho klub neposlouchá,“ podotkl Stanjura, když v obou hlasováních návrhy nepodpořili poslanci ANO až na Babiše. Následně si vzal dvacetiminutovou přestávku na jednání frakce ODS. „A můžete jít, pane premiére,“ vzkázal Babišovi. „Posíláme rychlé posly, že už tam jdete a máte na to 20 minut,“ podotkl Kalousek.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Vláda žádá o důvěru. Není chlap, řekl Kalousek o Babišovi. Ožralej zloději, reagoval premiér


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.