1 Na stopě krádeže

Ukradený vůz Jamese Bonda se po dvaceti letech možná našel. Je na Blízkém východě?

, NOVÉ

Témata: ,

Původní automobil značky Aston Martin, kterým jezdil Sean Connery v legendárním filmu Goldfinger, se možná našel. Společnost zabývající se hledáním ztracených uměleckých a jiných děl dostala tip, že odcizený vůz by se mohl nacházet na utajeném místě na Blízkém východě. Informace přinesl britský deník The Telegraph.

„Dostal jsem konkrétní tip, ale pracujeme na tom. Chceme oslovit komunitu sběratelů aut a rozsáhlý počet mechaniků a dám jim vědět, že jeho navrácení bereme velmi vážně,“ řekl šéf organizace pro návrat uměleckých předmětů ARI, Christopher Marinello.

Marinello počítá i s možností, že se může jednat o stejný model, ovšem jiný kus legendárního vozu Aston Martin DB5. Za účelem ověření autenticity vozu proto hodlá srovnat identifikační číslo. „Protože vozů Aston Martin je mnoho, je velmi důležité, abychom získali snímek čísla karoserie, dp/216/1… Je pravděpodobné, že ten vůz na Blízkém východě je jenom dvojník, proto je zapotřebí, abychom získali detail čísla na šasi,“ upřesnil Marinello.

Podle Telegraphu je za informace vedoucí ke zdárnému nalezení vozu je vypsaná „šesticiferná“ odměna. Přesné číslo však deník neuvádí.

Hledaný Aston Martin je jedním ze dvou kusů, v němž se Sean Connery proháněl ve třetím filmu o britském agentovi Jamesu Bondovi, Goldfinger z roku 1964. Pro potřeby filmování byl vůz upraven. Přibily mu tak některé špionážní vymoženosti, jako například samopaly, řezačky pneumatik či dávkovače kouře a vody.

Díky své minulosti ve filmu ARI odhaduje, že jeho dnešní hodnota by mohla být dosahovat až částky 10 miliony liber (asi 293 milionů Kč). Právoplatný vlastník ho již v roce 1986 zakoupil za čtvrt milionu dolarů. Automobil však v roce 1997 neznámý pachatel odcizil z leteckého hangáru na Floridě, přičemž ho podle vyšetřování naložil do nákladního letadla a odletěl. Od té doby se po vozu slehla zem.

Čtěte také: Japonce ohrožuje „sopka Jamese Bonda“. Hrozí erupce

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.