Konec Merkelové se blíží, tvrdí Der Spiegel

KONEC ANGELY MERKELOVÉ?

Konec Merkelové se blíží, tvrdí Der SpiegelNOVÉ
Titulní strana nedělního vydání Der Spiegel Foto:

FOTO: Twitter/Der Speigel

1
Svět
Sdílet:

Se sugestivní titulní stranou přichází aktuální nadcházející vydání německého týdeníku Der Spiegel, který se na několika stranách věnuje rozkolu uvnitř vládní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a ministra vnitra Horsta Seehofera. Podle Spiegelu jde o logické vyústění dlouhodobého sporu a výrazný problém, který by mohl vyústit v konec kancléřky i unie. „Endzeit,“ zní titulek, což by se dalo přeložit jako „konec se blíží“. Kancléřka je na něm zobrazena prostřednictvím známého gesta, přesýpací hodiny jí však odměřují zbývající chvíle vlády.

Týdeník se pozastavuje nad tím, že největší krizi Angely Merkelové v kariéře vyvolala její sesterská strana CSU. Kořeny však vidí v dobách reorganizace strany a příliš liberálním přístupu k migraci v roce 2015, který konzervativní CSU dovedl k otevřenému odporu. „A proto nyní, i když tu není žádný zjevný důvod pro jejich přehnané chování, mají zkrátka dost,“ dodává Der Spiegel.

Týdeník tvrdí, že jediným logickým vysvětlením chování členů CSU je touha okamžitě ukončit roky trvající éru Angely Merkelové. Nenávist uvnitř strany podle Der Spiegel dosáhla už takové míry, že je kvůli tomu ochotna CSU opustit dekády trvající partnerství s CDU.

Čtěte také komentář: Soumrak bohyně Angely

Pod tlakem ze všech stran

Nový kabinet německé kancléřky Angely Merkelové (CDU) je pod tlakem už od začátku svého vzniku. S americkým prezidentem Donaldem Trumpem se dostal do křížku mimo jiné kvůli clům na ocel a hliník, se státy střední Evropy pokračoval spor o migraci a na domácí politické scéně mu zase nedala oddechnout opoziční Alternativa pro Německo (AfD). Největšímu náporu se ale velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) vystavila sama, a to kvůli tvrdému sporu o migraci mezi sesterskými stranami CDU a CSU, který ohrožuje samotnou její existenci.Příčinou zřejmě nejvážnější vládní krize, které Merkelová ve funkci kancléřky čelí, je spor o migraci, který se už ale začíná přelévat i do dalších oblastí. Zatímco ministr vnitra a šéf CSU Horst Seehofer požaduje, aby Německo ze svých hranic začalo vracet běžence, kteří už v jiné zemi Evropské unie požádali o azyl, Merkelová to s odkazem na evropské právo odmítá.

Řešení na evropské úrovni hodlá Merkelová hledat mimo jiné na nedělním minisummitu v Bruselu, kterého by se podle dosavadních informací kromě ní měli zúčastnit představitelé dalších 15 evropských států – např. Rakouska, Francie a jihoevropských zemí. Mluvčí německé vlády uvedla, že schůzka bude příležitostí zjistit, „co by bylo možné na dvoustranné a mnohostranné úrovni“. Státy V4, které nesouhlasí s povinnými uprchlickými kvótami, účast na setkání odmítly.

Čtěte také: „Peníze chtějí, solidární nejsou.“ Francie kritizuje nejen český bojkot minisummitu

Několikahodinová schůzka v budově Evropské komise v neděli odpoledne nebude – a podle pravidel EU ani nemůže – mít žádné závazné a formální závěry. Podle představ komise by měla pomoci sjednotit pohledy zemí před čtvrteční diskusí na řádném unijním summitu.

Čtěte dále: Merkelová před minisummitem o migraci: „Závěrečné prohlášení nebude“

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články