1 KONFLIKT V HNUTÍ ANO

Nenechám na sobě pohanu, zkontrolujte všechny, píše rozčílená Šlechtová Babišovi

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Ministryně obrany Karla Šlechtová vyzvala v otevřeném dopise svého stranického šéfa a premiéra Andreje Babiše k tomu, aby zajistil vyhodnocení nákladů všech ministerstev z období minulé vlády. Chce tak vyvrátit informace, že za svého působení přebytečně utrácela státní peníze.

„Reaguji na útočnou diskreditační kampaň v médiích, která je v těchto dnech zaměřena na mě jako na reprezentantku vlády a ministerstva obrany,“ píše v dopise Karla Šlechtová a označuje za účelové informace o využívání letištního VIP salonku během oficiálních zahraničních cest. Podle ní média nezohledňují peníze, které naopak ušetřila.

Dále v dopise Babiše žádá, aby „zajistil oficiální vyhodnocení nákladů všech ministerstev v období minulé vlády na zahraniční i tuzemské pracovní cesty“. Podle ní by se tak měl Andrej Babiš zastat dobrého jména hnutí ANO.

Podle svých slov kladla Karla Šlechtová naopak od začátku svého působení na první místo ekonomické zájmy státu a snažila se o chování „dobrého hospodáře“. „Nehodlám na sobě v tomto ohledu nechat neprávem pohanu,“ uzavírá Šlechtová dopis.

Premiér v demisi Andrej Babiš uvedl, že kontrolu všem ministrům rád zadá. „Překvapující je forma dopisu paní Šlechtové,“ podotkl premiér. Nechtěl však komentovat, zda mohou být informace o Šlechtové důvodem její neúčasti v další vládě. 

Premiér ministryni na základě informací z novin zkritizoval. Její počínání označil za plýtvání. Šlechtová se před novináři následně pozastavila nad tím, že informace přinesly noviny patřící do Babišova svěřenského fondu. Negativní články podle ní v Lidových novinách byly opakovaně. Před odletem na summit EU do Sofie a před zveřejněním dopisu Šlechtové novinářům uvedl, že za články Lidových novin nemůže. „Každý dobře ví, že na to nemám žádný vliv,“ řekl premiér v demisi Babiš.

Lidové noviny uvedly, že Šlechtová jako ministryně pro místní rozvoj využívala na letišti VIP služeb za celkem zhruba 310 000 korun ve 26 případech. Personál letiště odbaví zavazadla, vyřídí letenky a cestující může využít salonku s občerstvením. Je také odvezen přímo k letadlu. Ministryni vadí, že nebyly zohledněny ušetřené peníze, když nelétala dražší byznys třídou.

Otevřený dopis Karly Šlechtové

Vážený pane předsedo vlády,
reaguji na útočnou diskreditační kampaň v médiích, která je v těchto dnech zaměřena na mě jako na reprezentantku vlády a ministerstva obrany. Považuji za nehorázné účelové vytahování využití letištního VIP salonku během oficiálních zahraničních cest mého pracovního týmu, aniž by se zohlednily i ušetřené peníze, že jsem záměrně využívala jen economy lety proti business class či vládní letce, a tím ušetřila mnohem větší částky státu.

Žádám Vás proto, pane předsedo, abyste se zastal dobrého jména hnutí ANO ve vládě, které reprezentuji, a zajistil oficiální vyhodnocení nákladů všech ministerstev v období minulé vlády na zahraniční i tuzemské pracovní cesty, a to včetně využití leteckých tříd a vládní letky, nákladů na počet doprovodu a souvisejících servisních služeb. Požaduji toto proto, že jsem od začátku svého působení v ministerské funkci kladla na první místo ohled na ekonomické zájmy státu a ve všem svém konání se snažila v prvé řadě o chování dobrého hospodáře. Nehodlám na sobě v tomto ohledu nechat neprávem pohanu. Věřím, že ani Vám není lhostejné dobré jméno minulé ani této vlády a dokážete tak veřejnosti, že v naší vládě podle svých vlastních dnešních slov „jdeme příkladem a neplýtváme penězi daňových poplatníků“.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.