1 Kroměřížská výzva

Pospíšil favoritem Kocába a spol. na Hrad? Horáček odmítl

, NOVÉ

Témata: , ,

Europoslanec Jiří Pospíšil bude pravděpodobně kandidátem iniciativy Kroměřížská výzva. Bývalý ministr spravedlnosti se zúčastní tiskové konference, která se bude konat v pondělí. Iniciativa, za kterou stojí Michael Kocáb, si dala za úkol najít vhodného nástupce současného prezidenta Miloše Zemana, informuje deník Právo.

V pondělí se iniciativa rozhodla svolat tiskovou konferenci, kde chtějí představit své uchazeče, které podpoří. Právě současný europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil potvrdil deníku svoji účast. „Mohu potvrdit, že jsem v pondělí pozván na tiskovou konferenci. Oni mě oslovili s tím, že si dělali anketu mezi svými členy a příznivci a vyšel jsem jako jedno ze jmen,“ řekl Pospíšil Právu.

Pozvánku k pondělní tiskové konferenci měl dostat také textař a podnikatel Michal Horáček. Ten už v dřívějších rozhovorech naznačoval, že by se o post prezidenta republiky mohl ucházet. Na rozdíl od Pospíšila se ale tiskové konference nezúčastní. „Já mu řekl, že s tím nechci mít nic společného,“ řekl Horáček Právu. S představitelem Kroměřížské výzvy Michaelem Kocábem se Horáček zná už delší dobu. Společně založili v roce 1989 iniciativu Most, která se zaměřovala na odchod sovětských vojsk z Československa.

Sám Horáček se snaží od iniciativy distancovat. „Nic proti Michaelovi nemám, jen si myslím, že má špatný názor. Jasně jsem řekl, že si myslím, že Kroměřížská výzva je domýšlivá iniciativa a politicky nesmírně hloupá,“ řekl Horáček.

Kroměřížská výzva

Kroměřížská výzva si dává za úkol najít prezidenta či prezidentku, který/která bude podle jejich slov spojovat společnost a bude respektovaná osoba v Evropě a na celém světě. Podle iniciativy takového prezidenta dnes Česká republika nemá. Signatáři výzvy také zastávají názor, že jsou v Česku ohroženy hodnoty svobody a demokracie.

„Čelíme nebezpečí zvratu od demokratického vývoje k autoritativní formě vlády populistů a posunu naší země do sféry vlivu nedemokratických režimů, jež neuznávají hodnoty svobody a lidské důstojnosti,“ uvádějí zakladatelé v manifestu. „Pokud se najde kandidát, který bude splňovat předpoklady, o kterých mluvíme a které jsou široce formulovány, tak pak si zaslouží soustředěnou podporu občanské společnosti, která tyto priority má na prvním místě,“ prohlásil zakladatel Michael Kocáb.

Podle něj by v roce 2018 nemělo opět dojít k totálnímu roztříštění sil, kdy by kandidoval každý sám za sebe.

Čtěte také: 

Horáček: Proč chci na Hrad? Chci Povstání úcty a lásky

Polibek smrti? Ovčáčkova slova jsou pro nás polibkem života, míní Kocáb

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.