'Bratr je v márnici.' Krymští Tataři od března záhadně mizí

ÚNOSY A ŠIKANA

'Bratr je v márnici.' Krymští Tataři od března záhadně mizí
Krymský Tatar Edem Asanov byl nalezen mrtvý. Foto: Foto: Sociální sítě
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Edem Asanov se zúčastnil na konci září demonstrace proti únosům krymských Tatarů. Od protestu uplynul pouhý den a mladík se ztratil také. Po týdnu našli jeho mrtvé tělo ve městě Jevpatorija na západě poloostrova. „Tělo bratra je v márnici,“ řekla žena pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa. Nejde o ojedinělý případ, od března se pohřešují téměř dvě desítky lidí, kteří se hlásili k tomuto etniku.

Bezvládné tělo Edema Asanova se našlo pověšené v opuštěném sanatoriu města Jevpatorija v pondělí, informovala krymská agentura QHA. Smrt 25letého muže potvrdila jeho sestra Feride pro Svobodnou Evropu (RFE/RL), další podrobnosti ale odmítla říci. Pohřeb mladého krymského Tatara se uskutečnil v úterý.

Asanovův příběh je jedním z mnoha. Vůdci komunity si myslí, že jde o součást rozsáhlé zastrašovací kampaně. Mnozí z krymských Tatarů totiž v březnu protestovali proti ruskému převzetí poloostrova. Od té doby zmizelo 18 lidí, řekl vůdce Mustafa Džemilev na začátku října ve Štrasburku na zasedání Rady Evropy.

Jedním z prvních případů byl aktivista Resat Ametov, který zmizel při demonstraci v březnu. Jeho tělo se našlo se stopami po mučení za dva týdny. Dva mladíky ve věku sedmnáct a dvacet let naposledy viděli 27. září, když je donutila skupina osob ve vojenských uniformách nastoupit do vozidla. Právě proti jejich zmizení protestoval Edem Asanov, když jej potkal stejný osud.

Zatím posledním pohřešovaným je Eskender Apselymov. 3. října opustil svůj byt v Simferopolu a odjel do práce. Tam ale nedorazil. Od té doby o něm nikdo neslyšel a na telefonické hovory nepřichází žádná odpověď. Jeho případ popsala agentura QHA.

Čtěte také: Jako za starých časů. Krymští Tataři znovu čelí ruské perzekuci

Krymští Tataři jsou etnickou skupinou z poloostrova v Černém moři, kde žili až do 20. století. Ve čtyřicátých letech byli z rozkazu Stalina byli přesunuti do střední Asie a na Sibiř. Na konci osmdesátých se ale začali vracet do své vlasti a dnes tvoří přibližně 12,5 procenta obyvatel Krymu.

Čtěte také: Šikana ruské tajné služby vůči krymským Tatarům pokračuje

Krymský Tatar na konferenci OSN nedorazí, násilím mu vzali pas

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz