U Moravce byla Národní prokorupční fronta, vzkazuje Babiš ze Sapy

DOZVUKY televizní debaty

U Moravce byla Národní prokorupční fronta, vzkazuje Babiš ze SapyNOVÉ
Andrej Babiše na návštěvě pražské Sapy. Foto: Foto: Facebook Andreje Babiše
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr financí Andrej Babiš na adresu nedělních Otázek Václava Moravce vzkázal, že tam politici Milan Chovanec (ČSSD), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Miroslav Kalousek (opoziční TOP 09) „utvářejí Národní Prokorupční Frontu“. Babiš tak reagoval na průběh pořadu, kde se všichni tři politici vyjadřovali kriticky vůči jeho osobě a kde TOP 09 nevyloučila v případě pádu vlády podporu menšinové vládě ČSSD a lidovců. Babiš byl přitom do debaty pozvaný také. Místo toho však zavítal do vietnamské tržnice SAPA. A v pondělí jde za prezidentem Milošem Zemanem na Hrad.

„Krásná podívaná na zástupce koalice a opozice, jak v přímém přenosu u Václava Moravce utvářejí Národní Prokorupční Frontu. Strach z toho, že se staré průšvihy tradičních stran provalí, musí být něco šíleného,“ objevilo se v neděli odpoledne na facebookovém profilu ministra Babiše.

Babiš: V pondělí jdu na Hrad

Babiš se rovněž ohradil proti nařčením, že se Otázkám Václava Moravce vyhnul účelově. „Otázek jsem se nezúčastnil, protože jsem měl dva měsíce naplánovanou akci, o které jsem psal i tady na Facebooku. Nabízeli jsme samozřejmě účast ministra spravedlnosti, pana Pelikána – v této zemi vedou vyšetřování kromě policie i státní zástupci. Ale pana ministra nepozvali,“ vzkázal na Facebooku. Na dotaz České televize zároveň uvedl, že v pondělí zavítá na návštěvu Pražského hradu, kde se sejde s prezidentem Zemanem.

Čtěte také: Babiš jde v pondělí na Hrad a žádá Chovancovu demisi

Čtěte také: ‚Zabráníme Zemanovi, aby měl premiéra Babiše.‘ TOP 09 nabízí vládě hlasy

Tři přítomní politici si v Otázkách Václava Moravce notovali a každý jednotlivě kritizoval postoje Andreje Babiše. Například ministr vnitra Chovanec (ČSSD) se dotkl informací, podle nichž Babiš v minulosti dodával tipy Šlachtovu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Vicepremiér Bělobrádek (KDU-ČSL) pro změnu uvedl, že Babiš při jednáních používá „výrazivo čtvrté cenové skupiny“.

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek si přisadil s tím, že Babišovu Agrofertu loni vzrostl zisk o 40 %, přičemž na tom podle něj mají zásluhu hlavně daňoví poplatníci.

Andrej Babiš byl přitom do pořadu, kde se probíraly koaliční spory kolem současné reorganizace policie, pozvaný také. Pozvání obdržel i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Ani jeden z nich však do vysílání nedorazil.

Samotný Babiš svou neúčast zdůvodnil mimo jiné tím, že měl na neděli naplánovanou návštěvu vietnamské tržnice SAPA, která se nachází v pražské Libuši. Oficiálně tam sice přišel kvůli konferenci o EET, na sociálních sítích se nicméně pochlubil, že návštěvu využil i jinak. „Nechal jsem se tady ostříhat. Za 150 korun,“ napsal například k fotce, kde sedí před zrcadlem u vietnamského holiče. Na Facebooku se pochlubil i návštěvou tamní buddhistické svatyně.

Přímé spojení Česko–Vietnam? Babiš je pro

Po návštěvě holičství a svatyně Babiš v tržnici vystoupil s konferencí nazvanou „Fámy a fakta o EET“, která by měla nastartovat spolupráci ministerstva financí a Finanční správy s vietnamskou komunitou.

Ještě před zahájením konference uvedl, že se bude zasazovat o zavedení přímého leteckého spojení mezi ČR a Vietnamem. „Náš národ je zvyklý, že Vietnamci s námi žijí dlouho. Také jsem se dozvěděl, že je prostor pro spolupráci. Určitě oslovím šéfa (Českého) aeroholdingu, aby začal pracovat na přímé lince do Vietnamu,“ uvedl Babiš podle ČTK.

Jeho náhlá starost o Vietnamce přitom může působit poněkud zvláštně, protože ještě v březnu loňského roku při obhajobě zavedení EET ve sněmovně řekl, že vietnamští podnikatelé v maloobchodu neplatí daně. O několik dní později se za svůj výrok omluvil a při nedělní návštěvě omluvu zopakoval. „Češi mají občas názor, že Vietnamci neplatí daně. Není to pravda,“ uvedl. 

Zavedení EET schválila Sněmovna navzdory obstrukcím opozice letos v únoru. Pravicová opozice označila za nedemokratické ukončení rozpravy a na konci května představila návrh na zrušení zákona k Ústavnímu soudu.

Elektronická evidence tržeb (EET) by měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou do EET zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce. Vláda bude moci nařízením stanovit, že některé tržby nebudou od nabytí účinnosti zákona dočasně evidovanými tržbami.

Čtěte také: Firmy sází na miliardový byznys kolem EET. Software nabízí za tisíce ročně

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články