Záhada německého mrtvého politika vede do Slušovic
EXKLUZIVNĚ
Někdejší premiér Šlesvicka-Holštýnska Uwe Barschel byl v říjnu 1987 nalezen mrtev v Ženevě. Dodnes se spekuluje o tom, že byl zavražděn - a také o jeho cestách do Československa. 27 let po politikově smrti potvrdil serveru ECHO24.cz, který k případu získal nové informace, dosud nepotvrzenou českou stopu někdejší šéf JZD Slušovice. „Barschel bydlel v našem hotelu,“ přiznává František Čuba.
Záhadnou smrt vycházející hvězdy CDU Uwe Barschela vyšetřovala německá policie i v Česku a v roce 1995 vyslýchala bývalého mocného slušovického bosse Františka Čubu. Dodnes o tom nebyla zveřejněna jediná zpráva.
Dosud neznámou část příběhu Uwe Barschela, jehož politický pád byl označen za německou obdobu Watergate, popsal severu ECHO24.cz bývalý vrchní komisař Zemského kriminálního úřadu v Kielu Winfried Wege. Ten byl členem vyšetřovacího týmu a dnes coby penzista žije v Praze.
Nevyjasněné byly také jeho cesty do Československa a NDR nedlouho před smrtí.
„Kolegové přijeli do České republiky a jejich cílem bylo vyslechnout pana Čubu,“ říká Wege. Kriminalista na penzi dodává, že vyšetřování případu Barschel bylo po jeho smrti několikrát obnoveno. Původní oficiální verze zněla „sebevražda“, ale postupně se objevovaly indicie, že politik mohl být zapleten do nelegálních obchodů se zbraněmi a zavražděn. Nevyjasněné byly také jeho cesty do Československa a NDR nedlouho před smrtí.
Německé vyšetřovatele před necelými dvaceti lety do Slušovic doprovázel český policista Vladimír Turek. „Pan Čuba na některé otázky německých policistů reagoval velmi emotivně, což u něj nebylo zvykem,“ vzpomíná Turek, který s Čubou předtím vícekrát mluvil kvůli jiným záležitostem. Šéfa JZD Slušovice totiž tehdy neúspěšně stíhal vůči podezřelým transakcím v jeho družstvu.
Podle Turka, který dnes působí jako advokát, Čubu rozčílily zejména dotazy Němců týkající se možných obchodů se zbraněmi.
Čuba: S Barschelem jsme neobchodovali
„Ano, byl jsem kvůli Barschelovi vyslýchán,“ potvrzuje Čuba. „Policisté říkali: My víme, že Barschel přespal jednu noc v hotelu Všemina (hotel patřící JZD Slušovice - pozn. red.), setkal jste se s ním? Já řekl, že do hotelu chodím dvakrát týdně a že nevylučuju, že jsem se s ním potkal, ale nevím o tom, protože mi nebylo známo, o koho jde,“ vzpomíná Čuba. Podnikatel, vyznamenaný loni prezidentem Milošem Zemanem medailí Za zásluhy, zdůrazňuje, že on ani nikdo z JZD Slušovice s Barschelem nikdy nejednali.
„Ano, byl jsem kvůli Barschelovi vyslýchán,“ potvrdil Čuba pro ECHO24.cz dosud neznámou část příběhu. "Bydlel ve Slušovicích u nás v hotelu."
Barschel před cestou do Slušovic pobýval v březnu 1987 nejméně dva týdny v lázních ve slovenských Piešťanech. „Proč zrovna tam není jasné, když by jako premiér spolkové země měl v německých lázních mnohem větší komfort,“ diví se bývalý vyšetřovatel Wege.
Podle článku v Berliner Zeitung, který se odvolává na nejmenovaného příslušníka českých tajných služeb, přijel Barschel z Piešťan do Slušovic v doprovodu údajného agenta KGB.
František Čuba v rozhovoru pro ECHO24.cz připustil, že hotel Všemina Barschelovi doporučil spolupracovník JZD Slušovice z Bratislavy, který se zřejmě s Němcem na Slovensku setkal. „Ale jeho jméno si nepamatuji,“ tvrdí Čuba.
Zhruba dva měsíce po návratu z Československa Barschel jako zázrakem přežil havárii malého letadla, když se na poslední chvíli dostal z hořícího vraku. Za další čtyři měsíce byl donucen odstoupit z funkce premiéra Šlesvicka-Holštýnska, když byl obviněn, že si před volbami objednal sledování konkurenta ze strany SPD. O měsíc později byl nalezen mrtvý v hotelovém pokoji v Ženevě. Ležel oblečený ve vaně. Švýcarská policie prohlásila, že šlo o sebevraždu předávkováním léky.
Několik let poté se ukázalo, že obvinění ze sledování jiného politika bylo s velkou pravděpodobností vykonstruované. A předloni policie zveřejnila zprávu, že na oblečení mrtvého Barschela objevili experti DNA neznámé osoby. Už dříve vyšlo najevo, že léky se do jeho těla dostaly, až když už byl v kómatu. Státní zastupitelství v Lübecku ale vydalo prohlášení, že kauzu Barschel otevírat znovu nebude, protože nové stopy nepovažuje za dostatečné, aby usvědčily případného pachatele.
Telefonní číslo jako falešná stopa?
V Kanadě žijící Victor Ostrovsky, který se označuje za bývalého důstojníka izraelské tajné služby Mosad, ve své knize tvrdí, že Barschela zavraždili jeho někdejší kolegové, aby neprozradil tajný obchod se zbraněmi, který měl probíhat mezi Izraelem a Íránem. Jiné spekulace obviňují další tajné služby včetně KGB.
„Všechno nasvědčovalo tomu, že šlo o vraždu, přesto byla tato verze policií nakonec odmítnuta,“ říká Wege. Bývalý vrchní komisař krátce po Barschelově smrti mimo jiné zjišťoval, komu patří telefonní čísla, která byla nalezena v hotelovém pokoji, kde politik zemřel. „Tři čísla byla napsána jeho rukou a byla do jeho bytu a kanceláří. Čtvrté číslo bylo napsáno někým jiným a dávalo smysl, jen když se četlo pozpátku. Bylo od telefonu jistého pracovníka izraelské ambasády v Bonnu,“ vypráví Wege. Podle něj toto číslo ale mohl někdo na papír napsat úmyslně, aby vyšetřovatele navedl na falešnou stopu.
Němečtí novináři nedávno požádali Spolkovou zpravodajskou službu, aby odtajnila dokumenty k Barschelově případu. Před pěti měsíci však Spolkový správní soud rozhodl, že tajná služba musí dodržet třicetiletou lhůtu, po kterou budou svazky neveřejné. Lhůta vyprší za tři roky.