V Lidicích jsem neslyšela křivé slovo, tvrdí Bobošíková
Spor o vedení svazu bojovníků
Lidice se staly předmětem sporu. Po hádkách o vybudování památníku dvěma letcům RAF se místní obyvatelé neshodnou ani na čerstvé předsedkyni Českého svazu bojovníků za svobodu. Tou se v úterý stala někdejší novinářka a politička Jana Bobošíková. Některým lidem vadí, že by mohla nově nabytou funkci zneužít ke svým politickým cílům. Ve čtvrtek kvůli tomu z organizace vystoupily tři lidické ženy, které jsou posledními žijícími dospělými svědkyněmi vraždění v obci.
Tři lidické ženy ve čtvrtek oznámily, že kvůli vašemu zvolení do čela lidického svazu bojovníků za svobodu vystupují z organizace. Co na to říkáte?
Zaskočilo mě to a je mi to líto. A to, o to víc, že tyto lidické ženy mě před sedmi lety po kandidatuře na prezidenta do organizace pozvaly (Bobošíková byla při prezidentské volbě v roce 2008 nominována KSČM – pozn. red.). Byly mezi těmi, se kterými léta komunikuji a jezdím na nejrůznější akce.
Jejich kritika se týká především vašich politických ambicí…
Má politická aktivita, o které nyní píší, jim byla známá. Za celou dobu, co jsem se základní organizací Českého svazu bojovníků za svobodu spolupracovala, mi nikdy nikým nebylo řečeno, vytčeno nebo nikterak naznačeno, že by má politická kariéra a aktivita měla být na závadu. Řekla bych, že tomu bylo až někdy naopak.
Jsem si vědoma citlivé situace v Lidicích, která je chaotická a rozhádaná. Toho, že v organizaci svazu není klid a že předchozí vedení odstoupilo právě z důvodů, že tento neklid cítilo. Na schůzi, na které jsem byla zvolena do výboru a které se účastnila i jedna z lidických žen, jsem se proto několikrát ptala na to, zda má někdo jakékoli výhrady ať už personální, nebo názorové. Nic takového ale nezaznělo. Takže tomu nerozumím. Ty ženy měly sedm let na to, aby řekly: „Nechceme vás tady kvůli vaším politickým aktivitám.“ Ale opak byl pravdou.
Více zde: Lidické ženy odchází ze svazu bojovníků. Důvod? Bobošíková
Proč si myslíte, že nastal tedy tento názorový obrat?
Nevím a nechci o tom spekulovat. V lidické organizaci jsem se snažila léta pracovat a chci v ní pracovat nadále. Zároveň jsem si vědoma toho, že osudy těch lidí jsou opravdu velmi tragické a velmi obdivuhodné. Mají za sebou těžké životy a jsou i ve věku, kdy se jim třeba některé křivdy mohou zdát větší, některé menší. Žijí tam spolu léta a já opravdu neumím nahlédnout do toho, jak se prolíná ten válečný tragický osud se současným životem. Do každodenní sousedské minipolitiky.
Na jedné straně se snažím respektovat pohnuté lidské osudy, na straně druhé Český svaz bojovníků za svobodu Lidice není platformou pro vyříkávání si osobních sporů a sousedských křivd. Budu se proto schůze snažit vést tak, abychom se zabývali věcnými tématy a ta letitá historie sousedského soužití tam nehrála až takovou roli.
Spory mezi obyvateli Lidic se aktuálně týkají především vybudování památníku letcům RAF Josefovi Horkému a Josefovi Stříbrnému, kteří oba z obce pocházeli. Někteří muže považují za hrdiny, jiný je viní z toho, že nepřímo zavinili vyhlazení obce nacisty v roce 1942. K jakému názoru se přikláníte vy?
Nejsem historik a přesto, že v Lidicích nežiji, jsem s lidickými v kontaktu. Vím proto, že většina lidických považuje pány Horáka a Stříbrného za hrdiny. V obci jsou podle nich pojmenovány ulice, mají tam pamětní desku. Svaz bojovníků za svobodu není expertní organizace a nechci přilévat do sporu, který může být i osobní.
Více zde: Jsou to hrdinové, nebo viníci masakru? Lidice řeší památník
Český svaz bojovníků za svobodu v Lidicích se postavil proti vybudování památníku. Budete o tom znovu jednat?
Svaz se před časem vyjádřil, že s vybudováním pomníku nesouhlasí. Ten názor byl jednou řečen. Já ho respektuji a nemyslím si, že by bylo vhodné znovu toto téma jitřit a přetrhnout veškerou kontinuitu zodpovědnosti. Jde o podpůrný názor základní organizace, která nebyla iniciátorem vybudování památníku a ani nebude rozhodovat o tom, zda se nakonec postaví.
Máte už coby čerstvá předsedkyně představu, jak by další činnost organizace měla vypadat? Existuje něco, co by se mělo změnit?
Vždy se dá něco dělat lépe, ne vždy ale změny bývají k lepšímu. Vylepšovat ale určitě ano. Já o tom samozřejmě přemýšlím. V hlavě už mám nějaké plány, ale nejdříve s nimi seznámím výbor a základní organizaci. Nerada bych tyto záležitosti vzkazovala přes média.