Hejtman si z olympiády udělal volební kampaň. Za desítky milionů od kraje

Olympijské parky za státní

Hejtman si z olympiády udělal volební kampaň. Za desítky milionů od krajeNOVÉ 3
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Za desítky milionů korun vznikly hned čtyři olympijské parky napříč Českem. Ten největší vybudoval za 65 milionů Jihočeský kraj ve spolupráci s Českým olympijským výborem (ČOV) na břehu Lipenské přehrady. Podle jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) se investované peníze kraji vrátí z turismu. Sám se sportovními akcemi v kraji spojil svoji předvolební kampaň. Návštěvníkům se sportovní atrakce na Lipně, v Pardubicích, Plzni a Ostravě otevřou v pátek, v den zahájení olympijských her v brazilském Riu.

„Tento rok jsme chtěli udělat olympijský park jinde, než v Praze na Letné. Ve městě v létě není moc lidí, většina letních sportů je navíc spojená s vodou. Takže jsme potřebovali vodu a partnera, který by byl schopen akci spolufinancovat. Jihočeský kraj plánoval také vlastní projekt spojený s olympiádou, takže to do sebe tak samo zapadlo,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí ČOV Marek Brodský.

Do vybudování Olympijského parku Rio-Lipno 2016 ČOV investoval 35 milionů korun z vlastních zdrojů, příspěvky získal i od Mezinárodního olympijského výboru či od sponzorů typu ČEZ, Škoda Auto nebo Agrofert. Zbytek částky (30 milionů) dodal Jihočeský kraj v čele s hejtmanem Jiřím Zimolou z ČSSD, podle kterého by se vložené peníze kraji mohly vrátit až pětinásobně.

„Před rozhodnutím o spolupráci s ČOV jsme si vloni nechali zpracovat ekonomickou analýzu. Z ní vyplývá, že každá vložená koruna z veřejných prostředků se do lokální ekonomiky vrátí násobně. Vedle toho nelze pominout, že touto propagací sportu a olympismu celá akce významně přispívá k podpoře sportování veřejnosti a zlepšování zdravotního stavu,“ uvedl pro deník ECHO24.cz Jiří Zimola.

Dalších dvacet milionů pak vedení kraje vložilo do akce Jižní Čechy olympijské. Projekt běží už od začátku roku. Spočívá v řadě sportovních akcích, ve kterých si lidé mohou vyzkoušet olympijské disciplíny. Hlavní tváří projektu se stal právě Zimola, který však původně spojení s politikou odmítl. Upozornily na to Hospodářské noviny. Jeho podobizna se objevuje na billboardech napříč jižními Čechy.

Sportem k voličům

„Jako hejtman jsem od počátku viditelně spojen s přípravou Jižní Čechy olympijské 2016. Tento projekt je plně v kompetenci kraje a nemá nic společného s olympijským parkem na Lipně. Využili jsme proto volné reklamní plochy a na nich přeji obyvatelům i návštěvníkům hezké léto. Podobně jako někteří další kandidáti na funkci hejtmana. Na billboardech nezneužívám ani symboliku olympijských kruhů, ani ČOV,“ dodal hejtman.

„Užijte si jihočeské olympijské léto,“ stojí na billboardu s usměvavým Zimolou ve sportovním trikotu. Jde celkem o 16 reklamních ploch, které si za 160 tisíc korun pronajal do konce srpna krajský výbor ČSSD. Objevují se v Táboře, Českých Budějovicích nebo Písku. Podle tajemníka krajského výboru ČSSD Karla Vrkoče reklamními plochami reagovali na volebního rivala z ODS.

„Billboardy jsem objednával já. Ten nápad vznikl tím způsobem, že si billboardy nechal udělat Jan Zahradník z ODS (poslanec a hejtman Jihočeského kraje v letech 2000 až 2008 – pozn. red.). Chtěl tím popřát lidem hezké léto. Rozhodli jsme se proto jako tým, že uděláme něco v bledě modrém,“ řekl serveru Vrkoč.

Nejde však podle tajemníka Vrkoče o žádnou předvolební novinku. „Děláme to každé volby, posledně třeba pan hejtman Zimola byl na billboardu se Zdeňkem Troškou. Letos to spojení se sportovní tematikou je logické vzhledem k akcím, které se v jižních Čechách pořádají. Chtěli jsme ale hlavně, aby byl hejtman vidět, v pozadí s Šumavou a Lipnem,“ dodal.

Není to přitom v krátké době první snaha hejtmana Zimoly o zviditelnění před podzimními krajskými volbami. Do Sněmovny předkládá návrh na zdanění církevních náhrad v hodnotě 59 miliard korun. Proti tomu se ostře ohrazují zejména lidovci, nelíbí se to ani vedení sociální demokracie v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Návrh naopak podpořil ministr financí Andrej Babiš. Podle politologů je to však jen předvolební populistické gesto.

Na Lipně se otevře celkem 28 sportovišť pro olympijské i neolympijské sporty, podle organizátorů by je mělo navštívit denně okolo 10 tisíc lidí. Další aktivity nabídnou okolní obce.

Kromě hlavního olympijského parku na Lipenské přehradě, jsou další parky v Ostravě, Plzni a Pardubicích. Zaplatí se vesměs z veřejných peněz, o financování se dělí kraj a město, někdy s přispěním sponzorů. Park v Pardubicích vyjde na téměř 10 milionů korun, plzeňská akce zas na 7,2 milionu. V Ostravě za projekt zaplatí 20 milionů.

Čtěte také: Kontrola odhalila dalších 45 dopujících sportovců na olympiádách

Brazilská policie zatkla deset lidí. Měli plánovat útok během olympiády

Pomsta církvi? Jihočeský kraj navrhuje zdanění církevních restitucí

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články