Čína si stěžovala na Hradě, pak ústavní činitelé vydali prohlášení

Česko a Čína

Čína si stěžovala na Hradě, pak ústavní činitelé vydali prohlášeníAKTUALIZOVÁNO
Čínská velvyslankyně Ma Keqing Foto: FOTO: internetové stránky čínského velvyslanectví www.chinaembassy.cz
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Ono slavně neslavné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů Česka o tom, že naše země uznává politiku jednotné Číny a svoji politiku rozhodně nemění, zas nebylo tak spontánní, jak by se mohlo na první pohled zdát.

V souvislosti s návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlámy v České republice totiž v úterý vpodvečer přijela na Pražský hrad čínská velvyslankyně, uvedl Radiožurnál.

Velvyslankyně podle Českého rozhlasu mluvila s ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynkem Kmoníčkem, který ji ujistil, že Česko svoji politiku vůči Číně nezměnilo. Krátce po schůzce ministerstvo zahraničí vydalo prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů.

Na Hradě se čínská velvyslankyně měla setkat s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem, který rozhlasu schůzku potvrdil. Ve večerních Událostech, komentářích České televize ale Kmoníček uvedl, že se s čínskou velvyslankyní osobně potkal naposledy zhruba před deseti dny. „U mě nebyla,“ odpověděl Kmoníček na otázku, zda byla velvyslankyně na Hradě i v úterý. Podle Radiožurnálu přišla velvyslankyně v úterý vpodvečer.

Problém začal tím, že se s dalajlamou, který je v Praze na konferenci Forum 2000 v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), což kritizoval prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka. Ten dokonce prohlásil, že ministr Herman dal přednost vlastní mediální slávě před zájmy České republiky.

Prezident Zeman televizi Prima řekl, že po Hermanově schůzce s dalajlamou mohl vzniknout dojem, že stanovisko ministra kultury je stanoviskem vlády. „Tento dojem by byl nepochybně chybný,“ uvedl prezident. Podobné postoje jako ten Hermanův mohou podle Zemana ohrozit čínské investice v Česku.

Podle jeho mluvčího Ovčáčka tím navíc Herman poškodil obraz České republiky v Číně, a měl by proto opustit vládu. „Pokud se pan ministr chtěl setkat s dalajlamou, měl by vládu opustit,“ prohlásil Ovčáček s tím, že na Hermanově iniciativě neshledává nic hrdinného. Prezidentský mluvčí to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas.

Prohlášení nejvyšších ústavních činitelů vyvolalo nejenom v opozici vlekou míru nevole. Kritici upozorňovali na fakt, že Česko prohlášením nejvyšších ústavních činitelů Číně příliš podlézá. Například rektoři několika českých univerzit nechali ve středu vyvěsit na svých budovách tibetské vlajky. Zastání pro Hermanův krok se dostalo překvapivě od vicepremiéra Andreje Babiše, který prohlásil, že na schůzce Hermana s dalajlamou nevidí nic špatného.

Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky
18. října 2016


Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet. Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.

Prezident České republiky Miloš Zeman
Předseda Senátu Parlamentu České republiky Milan Štěch
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Jan Hamáček
Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka

Čtěte také: Babiš: Herman mě podpořil v Letech, já jeho s dalajlamou

„Prohlášení čtyř“ o vztazích s Čínou vzniklo u Zaorálka

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články