1 Po 11 hodinách je pod kontrolou

46 hasičských aut bojovalo s požárem v Kopřivnici

, NOVÉ

Témata: ,

Hasiči dnes ráno po 11 hodinách dostali pod kontrolu požár průmyslové haly v Kopřivnici na Novojičínsku, dohašování potrvá ale až do večera. Škoda, kterou plameny způsobily, se podle přesnějších odhadů může pohybovat až okolo 100 milionů korun. Na místě v době největšího vytížení v noci na dnešek zasahovalo 46 hasičských vozidel. Statik rozhodl, že nestabilní část budovy musí být stržena, což těžká technika následně provedla. ČTK to řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín. Při požáru nikdo nezemřel ani nebyl zraněn.

Podle mluvčího byl požár nahlášen v sobotu v 19:40. „Požár jsme lokalizovali (dnes) okolo 07:00. Nyní oheň dohašujeme. To potrvá do večera. Plameny poškodily konstrukci střechy a ta se na několika místech propadla. Statik proto rozhodl o demolici části budovy,“ uvedl Gašparín.

Hořet v sobotu večer začala hala o rozloze okolo 12.000 metrů čtverečních, která kdysi patřila do areálu automobilky Tatra. Dnes budovu bývalé lisovny využívá několik firem. „Jedná se například o provoz zabývající se zpracováním hutního materiálu, výrobou oken, skladovací prostory nebo stanici technické kontroly silničních vozidel,“ uvedl mluvčí. Dodal, že plameny zachvátily interiér objektu a střechu.

Likvidaci požáru podle Gašparína značně ztěžoval silný mráz. Teploty v noci klesly na minus 15 stupňů celsia. „Voda zamrzala na zemi. Kluzké plochy pak komplikovaly pohyb osob a techniky. Vodní tříšť, která dopadala na hasiče, se pak rychle měnila v ledovou krustu. Ta obalovala jak hasiče, tak i techniku,“ uvedl Gašparín. Hasiči během zásahu postupně vyhlásili až třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu, které charakterizují závažnost zásahu.

Požárem, hlavně jeho příčinou, se budou zabývat i policisté. „Místo požáru budeme moci prohlédnout v pondělí,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Lenka Sikorová. Dodala, že policisté případ prověřují jako možné obecné ohrožení z nedbalosti. Pokud se prokáže, že skutečně někdo za požár nese odpovědnost, může ve vězení strávit až pět let. „Tento postup je běžný. V tuto chvíli nemáme informace, které by potvrzovaly některou z možných verzí,“ uvedla policejní mluvčí.

Vzhledem k tomu, že hořelo v blízkosti kolejiště v Kopřivnici, už v sobotu večer byl podle údajů na webu Českých drah přerušen vlakový provoz mezi Příborem a Veřovicemi. V úseku Příbor – Kopřivnice byla zavedena náhradní autobusová doprava. Podle aktuálních informací by opatření mělo trvat až do dnešních 18:00.

Pokud se potvrdí, že požár v Kopřivnici napáchal škodu až za 100 milionů korun, půjde v tomto ohledu o jeden z největších požárů za poslední měsíce. Dosud největší škodu od roku 1990 způsobil požár ve Spolchemii v Ústí nad Labem v listopadu 2002, jehož příčinou bylo nedodržení předepsaných postupů při výrobě a který napáchal škody za více než dvě miliardy korun. Škody, která způsobil požár levého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti v říjnu 2008, byly odhadnuty na miliardu korun. V loňském roce byl největší událostí obdobného druhu podle výše škody podle údajů hasičů požár v bohumínské drátovně, jehož škoda se vyšplhala na 235 milionů korun.

Příčinu ohně hasiči ještě neurčili. Policie začne okolnosti prověřovat v pondělí.

Čtěte také:Ne ledovec, ale masívní požár. Zkáza Titanicu má přelomové vysvětlení

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.