Svět vážné hudby přišel o brněnského skladatele Františka Emmerta

Úmrtí

Svět vážné hudby přišel o brněnského skladatele Františka EmmertaNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Po krátké nemoci zemřel v pátek hudební skladatel František Gregor Emmert, bylo mu 74 let. Je autorem rozsáhlého díla, složil 26 symfonií, psal také scénickou hudbu pro známá brněnská divadla. Jeho komorní a vokální tvorba v posledních dekádách vycházela z katolické víry a mystiky. Skladatelovo úmrtí potvrdil ČTK jeho syn, spisovatel František Emmert. 

Skladatel se narodil v roce 1940 v Dvojhradí v Krušných Horách, většinu tvůrčího života ale spojil s Brnem, kam přišel na začátku 60. let studovat skladbu. Sám se později stal dlouholetým pedagogem kompozice na Janáčkově akademii múzických umění. V roce 2006 jej prezident jmenoval profesorem. 

K Emmertovým úspěchům řadí Český hudební slovník uvedení Vánočního oratoria v Drážďanech v roce 1971. Státní filharmonie Brno premiérovala například v roce 1975 vokální symfonii Sluneční země a v roce 1981 Sedmou symfonii. Jeho Motetto Salmo 22 poprvé zaznělo v roce 2002 ve Výmaru. 

V 70. a 80. letech se uplatňoval také jako autor scénické hudby pro Divadlo na provázku, ve kterém zazněla jeho hudba například ke zdramatizovaným Dostojevského Běsům, nebo pro brněnskou Mahenovu činohru a další soubory, například zlínský a uherskohradišťský. Server Brno – město hudby dnes Emmerta označil za jednoho z nejlepších, ale zároveň nejméně doceněných skladatelů své generace. Emmert se vždy držel spíše stranou politického života, nebyl nikdy členem KSČ a ve své tvorbě i životě si zakládal na nezávislosti na jakýchkoli autoritách.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz