2 Reklama na EET

Online pokladny přijel hájit chorvatský ministr

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Stovky pozvaných hostů, konferenční sál Kongresového centra v Praze a chorvatský ministr financí. Šéf státní kasy a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) na úterý připravil setkání, které má rozptýlit pochybnosti o jeho kontroverzním návrhu na zavedení elektronické evidence tržeb. Vlajková loď ministerstva financí totiž právě jde do sněmovny a pravicová opozice se už nechala slyšet, že udělá vše pro to, aby zákon neprošel.

Chorvatsko je pro Andreje Babiše, tedy alespoň co se týká zavádění elektronické evidence tržeb, mantra. Už měsíce se odvolává na tamní systém a slibuje, že do Česka přivede chorvatského ministra financí Borise Lalovaca, aby o svých zkušenostech s EET promluvil. Ten den je tady. Lalovac představí chorvatský model na konferenci, kam Babiš pozval zhruba pětistovku hostů. Nebudou chybět zákonodárci, zástupci profesních organizací či ekonomové.

Co zaznělo v úvodní části konference: ‚Odpůrci EET šíří dezinformace.‘ To je jak v Chorvatsku, utěšoval ministr

Lalovac bude mluvit nejen o samotné EET, která v Chorvatsku funguje od roku 2013, ale také o nákladech na výstavbu celého systému a o IT řešení evidence. A nebude sám, Babiš pozval i další lidi z chorvatské administrativy. Ti by mohli mimo jiné objasnit, proč se Babišovy výroky o tom, jaký vliv měla EET na chorvatské živnostníky, neshodují s čísly Eurostatu.

Sám Andrej Babiš bude mít na konferenci úvodní i závěrečné slovo, za českou stranu vystoupí i předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček nebo šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Právě Hospodářská komora zveřejnila v úterý ráno výsledky průzkumu k EET mezi podnikateli, do kterého se zapojilo více než tisíc firem a živnostníků.

Z nich vyplývá, že více než polovina podnikatelů a firem má k připravované elektronické evidenci tržeb i jakýmkoliv regulacím nedůvěru. Naopak jako potřebný označila projekt pětina dotázaných. Zároveň téměř 45 procent podnikatelů požaduje, aby evidovat tržby začali všichni najednou. Pouze pětina je pro postupné zavádění evidence tržeb tak, jak jej navrhuje ministerstvo financí. 

Více o průzkumu zde: Průzkum: Polovina podnikatelů má k evidenci tržeb nedůvěru

Pravice: Jde o nefér zacházení a šikanu živnostníků

Na konferenci ale plánuje dorazit i řada kritiků elektronické evidence tržeb. Například někteří pravicoví politici z ODS a TOP 09. Babiš si ale může oddechnout. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, který Babiše za evidenci kritizuje, kde může, kvůli jinému programu nepřijde. Souboj obou politiků o online pokladny se tak odehraje až následně ve sněmovně.

„Ta věc je jasná. Veškeré naše podklady a analýzy svědčí o tom, jak obrovský je ten návrh nesmysl a jaká je to šikana,“ shrnul pro deník ECHO24.cz Kalousek. „Vadí mi zejména nerovnost podnikatelů před zákonem. Vadí mi, že ministr Babiš tím návrhem říká, že všichni živnostníci jsou podvodníci a největší podvodníci jsou restauratéři. Jsou přeci i jiná odvětví, kde se posílají platby v hotovosti. Ten návrh je ve všech ohledech obludný,“ dodal s tím, že za stranu se konference zúčastní poslanec František Laudát.

Podobně jako TOP 09 mluví i občanští demokraté. Z nich si vystoupení chorvatského ministra financí nenechají ujít třeba pražská zastupitelka Alexandra Udženija nebo ekonomický expert strany Jan Skopeček. Ten dlouhodobě říká, že je EET zbytečná. A nyní zvažuje, jestli v úterý nevystoupí i na konferenci: „Uvidím, jak bude vypadat diskuze. ODS má ale silné argumenty, proč s elektronickou evidencí nesouhlasit. Nepotřebujeme ji. Takto zbytečně postihovat i ty nejmenší podnikatele, to je od státu nefér.“

Elektronická evidence tržeb má podle Babiše pomoci v boji se šedou ekonomikou, měla by snížit daňové úniky. Podle kritiků připravovaného zákona jde ale pouze o bič na živnostníky.

Online pokladny míří i na červnovou schůzi sněmovny, která začíná jen pár hodin po dopolední Babišově konferenci. Zatím není jasné, kdy přesně se k návrhu poslanci dostanou, nicméně jejich jednání bude určitě dlouhé. Pravicová opozice chce přijetí evidence zabránit doslova za každou cenu. A koaliční poslanci už otevřeně říkají, že počítají s nočními jednáními.

Ještě v úterý nicméně k EET naposledy vystoupí i Petra Fenclová. Živnostnice z Domažlic, která začátkem června elektronickou evidenci kritizovala v České televizi a o den později na ni přišla kontrola ze správy sociálního zabezpečení. Na její případ jako první upozornil deník ECHO24.cz.

Čtěte také: Kritizovala Babiše. Ráno na živnostnici přišla tajná kontrola

Fenclová už avizovala, že půjde o její poslední mediální vystoupení k této problematice. Nadále se chce opět věnovat jen svému podnikání.

Elektronická evidence tržeb má podle Babiše pomoci v boji se šedou ekonomikou, měla by snížit daňové úniky. Podle kritiků připravovaného zákona jde ale pouze o bič na živnostníky.

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.