‚Odpůrci EET šíří dezinformace.‘ To je jak v Chorvatsku, utěšoval ministr

Průzkum: EET vzbuzuje nedůvěru

‚Odpůrci EET šíří dezinformace.‘ To je jak v Chorvatsku, utěšoval ministrNOVÉ
Ministr financí na konferenci. Foto: Reprofoto: youtube.com/Elektronická evidence tržeb
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Projekt zavedení elektronické evidence (EET) tržeb má mnoho odpůrců, kteří „šíří různé dezinformace“. V úvodu úterní konference o EET to řekl ministr financí Andrej Babiš. Jeho slova podle očekávání potvrdil i jeho chorvatský protějšek Boris Lalovac, kterého si šéf české státní kasy pozval, aby Čechům představil údajná pozitiva zavedení registračních pokladen. Z nejnovějších průzkumů ale vyplývá, že více než polovina českých podnikatelů evidenci nedůvěřuje. Babiš si mezitím konferenci zpříjemňuje pořizováním fotografií, včetně selfie s Romanem Vaňkem a Zdeňkem Pohlreichem.

Chorvatský ministr argumentoval zejména tím, že po zavedení EET se v jeho zemi zlepšil výběr daní. Zároveň dodal, že se podařilo rovnoměrněji rozložit daňové zatížení. „Chceme vybírat nižší daně od více lidí,“ uvedl. Kromě toho „utěšil“ Babiše, když přiznal, že i v jeho zemi se proti zavedení evidence ozývaly silné hlasy. V současné době však podle něj funguje vše, jak má. 

Čtěte také: Online pokladny přijel hájit chorvatský ministr

Z tabulek Eurostatu ovšem vyplývá, že se v Chorvatsku výběr daní nezlepšil. Zatímco v roce 2012, tedy v posledním roce před zavedením EET, se tamním úřadům podařilo na daních vybrat 40,6 miliardy kun, v roce 2013 to bylo jen o miliardu víc, konkrétně 41,7 miliardy. V roce 2014 potom šlo o 41 miliard kun. Mimo to ubyl značný počet živnostníků a zvýšila se nezaměstnanost, která je teď v balkánské zemi přibližně třikrát vyšší než v České republice. 

Čtěte také: Někdo neříká pravdu: Babiš, nebo Eurostat

Průzkum: Firmy mají k online pokladnám nedůvěru

Podle aktuálního průzkumu Hospodářské komory, kterého se zúčastnilo 1100 firem a živnostníků ze všech krajů ČR, vyplývá, že více než polovina z nich má k zavedení evidence nedůvěru. Naopak pro zavedení se vyslovila pětina respondentů. Necelá polovina (45 %) potom uvedla, že by si přála, aby se evidence zavedla pro všechny najednou, a ne postupně, jak navrhuje ministerstvo financí.

Více čtěte: Průzkum: Polovina podnikatelů má k evidenci tržeb nedůvěru

Andrej Babiš na sněmu nezahálí ani co se týče aktivity na sociálních sítích. Nejprve tweetoval fotografii účastníků konference s popiskem: „Plním slib: chorvatský ministr Boris Lalovac na konferenci o EET. Vyvrací předsudky. 90% CRO obyvatel EET podporuje.“ Poté se chlubil i podporou českých osobností přítomných na konferenci, ze kterých si na selfie vybral „poctivé kuchaře“ Zdeňka Pohlreicha a Romana Vaňka.

Podnikatelům a živnostníkům se nelíbí ani plánovaná sleva na dani (5000 kč), která má vyrovnat náklady potřebné na zakoupení registrační pokladny. Polovině z nich přijde sleva nedostatečná. 

Proti zavedení EET se kromě části podnikatelů a živnostníků dlouhodobě vymezuje i pravicová opozice, která ji označila za „bič na živnostníky“. Strana TOP 09 nedávno spustila kampaň, která se snaží humornou formou poukázat na možná úskalí zavedení EET. Poukazují například na to, že ministerstvo – na rozdíl od vaší manželky – bude vědět „kolik piv jsi tu vypil“. 

Čtěte také: Tajemství EET. Stát bude podporovat on-line udavačství

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články