1 Návrhy ODS

Pomoc živnostníkům a malým podnikatelům? ODS navrhuje 19 opatření

, NOVÉ

Témata: , , ,

ODS navrhuje 19 opatření, která mají pomoci živnostníkům a malým podnikatelům. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl zahájit jednání, řekl v úterý novinářům předseda strany a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala před zahájením schůze dolní komory. Reagují tak na to, že hnutí ANO po sobotní ideové konferenci v Ostravě uvedlo, že chce zavést pro nejmenší podnikatele možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou.

Fiala si postěžoval, že hnutí ANO v minulosti bránilo návrhům ODS, které měly živnostníkům a drobným podnikatelům pomoci. Poslanci ANO podle něj odmítli snížit daň z přidané hodnoty, EET, daň z nabytí nemovitosti či zavedení povinného zveřejňování povinností pro podnikatele. Výjimkou je podle něj návrh na zvýšení limitů pro výdajové paušály na dva miliony korun. ODS je připravena o opatřeních s Babišem jednat, řekl Fiala.

Mezi konkrétní navrhované body patří zavedení jednotného inkasního místa, zastavení třetí a čtvrté vlny EET a zrušení první a druhé vlny, zrušení kontrolního hlášení DPH pro malé živnostníky a podnikatele, flexibilní zákoník práce, omezení počtu kontrolních míst, prodloužení lhůt pro komunikaci se státními úřady nebo snížení nepřiměřených pokut podnikatelům.

Zavedením možnosti úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů pevnou částkou by podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) odpadla nejmenším podnikatelům administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly. Novinku by podle jejího záměru mohli využít podnikatelé s ročním obratem do milionu korun. Nesměli by ale být dobrovolnými plátci daně z přidané hodnoty. Právě milion korun ročního obratu je hranice pro registraci k DPH. Opatření by podle Schillerové mohlo být součástí širší daňové reformy patrně od roku 2021, případně by mohlo být zavedeno i o rok dřív.

Princip vítají podnikatelé. Záležet bude ale podle nich na jeho detailech, zejména na výši částky a koho se bude týkat.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Pokud s D11 chyboval stát, měl by Ťok odstoupit, zní z ODS

Babiš si po pěti letech vzpomněl na živnostníky. ODS ho za to tvrdě kritizuje

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.