Makedonie vrací Řecku 600 běženců, kteří pronikli do země
Krize na řecko-makedonské hranici
Makedonie poslala zpět do Řecka na 600 migrantů, kteří v pondělí pronikli na makedonské území. Většina jich byla podle makedonské policie vrácena už v pondělí a v noci na dnešek. Atény tuto informaci oficiálně nepotvrdily. Řecké úřady mezitím obvinily zahraniční dobrovolníky, že uprchlíky navádějí.
Řecko tvrdí, že dobrovolníci poskytující utečencům humanitární pomoc vybízejí migranty z tábora Idomeni na hranici s Makedonií, aby hledali cestu, jak se do sousední země dostat. Řecký vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis řekl médiím, že tito lidé dávají běžencům prospekty v arabštině s pokyny, jak obejít hraniční plot, který končí u několik kilometrů vzdálené řeky tvořící přirozenou hranici mezi Řeckem a Makedonií.
Řecko nechce dobrovolníky ani novináře
V pondělí se takto podařilo proniknout do Makedonie skupině 600 až 700 uprchlíků. Doprovázely je desítky humanitárních aktivistů a novinářů, kteří pak byli na makedonském území armádou a policií společně s běženci zadrženi. Tři Afghánci se při brodění řeky utopili. Zatímco uprchlíky Makedonci vzali do vojenských nákladních vozidel, aktivisty a fotoreportéry po vybrání pokut za nedovolené překročení hranice propustili a nechali je jít zpátky do Řecka. Kyritsis varoval, že tyto zahraniční aktivisty a novináře budou chtít Atény vyhostit.
Makedonie chystá podle řeckých médií protestní diplomatickou nótu a chce zadržené běžence vrátit do Řecka. Vzhledem k rozporným informacím prý ale zatím není zcela jasné, zda se tak už stalo. Atény totiž daly najevo, že přijetí těchto imigrantů „zváží“ s ohledem na ubytovací kapacity v nouzových táborech. Ty ale nestačí ani pro uprchlíky přítomné nyní v Idomeni, kde jich je kolem 12.000.
Navíc se od říčky Suva vrací do Idomeni 300 až 400 lidí patřících ke skupině směřující oklikou do Makedonie. Vracející se běženci se už nestihli do Makedonie dostat, když hranici obsadili makedonští vojáci. Noc na dnešek lidé strávili na březích řeky a chtěli tam zůstat. Na rozdíl od Idomeni by se jim tam ale hůře dostávalo základních potřeb.
V oblasti ráno opět pršelo a teploty klesly až ke dvěma stupňům Celsia. Podle švýcarského lékaře, který působí jako dobrovolník v Idomeni, roste rychle počet onemocnění z nachlazení. V pondělí vyšetřil 40 dětí mladších šesti let se zápalem plic. „U nás by s třicítkami šly do nemocnice, tady se čtyřicítkami dostanou antibiotika a vracejí se do stanů,“ řekl ČTK.