VIDEO: Nový boeing šokuje kolmým startem

Ostrý start dopravního letadla

VIDEO: Nový boeing šokuje kolmým startemUVNITŘ VIDEO 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Svět zaujal nový typ dopravního letadla od firmy Boeing s označením 787 Dreamliner. V přípravách na leteckou show v Paříži s letounem pilot předvedl několik exhibičních prvků, z čehož nejvíce upoutal nevídaný takřka kolmý start.

Nový 787 Dreamliner klame tělem. Ve zveřejněném videu se dopravní letoun běžné velikosti obratně pohybuje podobně jako menší a rychlejší stroje. Co ale nejvíce přitáhlo pozornost světových médií byl velmi ostrý start, který na první pohled vypadal téměř kolmý.

Jak ale uvedl pro CNN uvedl pilot Patrick Smith, video je částečně optickým klamem daným posunutou perspektivou. Letadlo tak zdánlivě stoupá v pravém úhlu, reálně to ale podle Smitha přesně 90 stupňů není. Vetší schopnost manévrovat pak připisuje nízké váze letadla při zkoušce. Chyběli totiž jak pasažéři, tak nebyl boeing pravděpodobně plně natankován.

Řada Dreamliner známého leteckého výrobce je stará pouze 4 roky, kdy v roce 2011 poprvé boeing představil první z lehčích, výkonnějších a zároveň úspornějších letadel. Nejnovější přírůstek 787-10 bude do komerčního provozu uveden pravděpodobně v roce 2018

Boeing vs. Airbus

Na letišti Le Bourget u Paříže dnes začíná tradiční evropský mezinárodní aerosalon, který se zde koná každý druhý rok. Největší světovou přehlídku letecké techniky, která potrvá do neděle, otevře francouzský prezident François Hollande a pořadatelé čekají, že branami letiště do konce týdne projde na 130.000 návštěvníků. 

Pozorovatelé letos nečekají tolik velkých prodejních kontraktů jako v minulých letech, kdy letecké přepravce motivovaly k novým nákupům nízké úrokové sazby a vysoké ceny ropy. Výrobci letadel navíc začínají mít kvůli vlně nových zakázek opačný problém a stojí před těžkým úkolem vyrobit v příštích letech kolem 12.000 letadel v hodnotě celkem 1,8 bilionu dolarů (44 bilionů Kč). 

Jako každý rok lze nicméně čekat silně dramatizovaný souboj mezi dvěma dominantními výrobci velkých civilních letadel – americkým Boeingem a evropským Airbusem. Každou novou zakázku ale bude zřejmě doprovázet více než dříve zdůrazňované upozornění, že továrny budou muset vyvinout velké úsilí, aby stihly stanovené termíny dodávek. 

Boeing tento týden zvýšil svou dlouhodobou předpověď světové poptávky po velkých letadlech. Airbus, který v dosavadním průběhu tohoto roku vede nad Boeingem v poměru 247 ku 185, by svou prognózu měl představit v pondělí. Zdroje agentury Reuters ale očekávají, že v Le Bourget dají oba výrobci dohromady jen stěží zakázky na více než 500 letadel ve srovnání s objednávkami na 697 letadel z loňského sesterského aerosalonu ve Farnborough u Londýna. 

Aerosalonu se zúčastní i česká firma Aero Vodochody, která tam má podle listu E15 oznámit jména prvních zájemců o remotorizaci letounu L-39 Albatros. Firma nabízí uživatelům těchto strojů po celém světě výměnu původního motoru za moderní americký pohon Wiliams. Letounů L-39 Albatros podnik v letech 1970 až 1997 vyrobil kolem 2900 a dodal je do 40 zemí. Nyní jich po celém světě pořád ještě létá přes osm stovek.

Čtěte také: Letadlu v Hirošimě se nepovedlo přistání. Desítky lidí se zranily

Ovládal jsem letadlo ze sedadla cestujícího, tvrdí hacker FBI

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz