Co má policie na Babiše? Poslanci si mohou do úterý pročíst celý spis
žádost o vydání
- red,
Mandátový a imunitní výbor má již třetím týdnem na stole žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání. Poté, co některým poslanců nestačil k rozhodnutí obsah žádosti, zažádal výbor o kompletní spis. Ten jim policie odmítla vydat, ale vyhradila členům výboru čtyři konkrétní termíny, kdy do spisu mohou nahlížet. Zájem projevili hlavně poslanci z hnutí ANO.
„Členové výboru mohou do spisu nahlížet od 9 do 15 hodin každý pracovní den od čtvrtka 24. srpna až do úterý 29. srpna,“ řekla pro Echo24 tajemnice mandátového a imunitního výboru JUDr. Hana Studničková.
Ve středu 30. srpna se pak bude konat schůze výboru, na které jeho členové rozhodnou zda Sněmovně doporučí poslance vydat k trestnímu stíhání. O vydání poslanců by měla Sněmovna jednat ve středu 6. září.
Podle informací předsedkyně výboru Miroslavy Němcové (ODS) se na policii chystají tři poslanci z hnutí ANO a oba zpravodajové, tedy Jiří Dolejš (KSČM) a Stanislav Huml (ČSSD). Ona sama pro Echo24 řekla, že se na policii nechystá, informace v žádosti jí k rozhodnutí stačí.
Naopak poslanec ANO František Petrtýl řekl ČTK, že spis nastuduje, protože mu žádost dostačující nepřipadá. „Neviděl jsem v ní nějaký důkaz nebo něco takového,“ uvedl.
Policie doručila žádost o vydání předsedy a místopředsedy hnutí ANO 10. srpna. Na další jednání, které se uskuteční příští středu, přizval výbor Babiše a Faltýnka. Babiš výbor požádal, aby mu poskytl policejní dokumenty s žádostí o vydání. Na schůzi prý přijde, pokud dostane pozvánku a možnost přečíst si žádost policie spolu se svým právním zástupcem. Už dříve označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Prohlásil také, že je kauza vylhaná.
Městské státní zastupitelství už oznámilo, že proti tomu, aby se Babiš a Faltýnek s policejní žádostí o vydání seznámili, nemá námitky.
Trestný čin, kvůli kterému čelí oba poslanci trestnímu stíhání, by měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci samozřejmě neměl nárok. Způsobená škoda byla policí vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.
Faltýnek měl zase podle policie usnadnit nebo umožnit spáchání trestného činu, zejména získáním prostředků a odstraněním překážek. V době převodu akcií firmy na Babišovy nejbližší byl Faltýnek místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, jejíž dceřiná firma byla původním vlastníkem Čapího hnízda. Zároveň byl Faltýnek členem představenstva Agrofertu.