Sonda dorazila k Plutu. Přináší skvělé snímky
Unikátní snímky
Po více než devítiletém putování a téměř pěti miliardách kilometrů letu vesmírem se dnes americká sonda New Horizons nejvíce přiblíží trpasličí planetě Pluto. Sonda, kterou k vesmírnému tělesu vyslal 19. ledna 2006 americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), bude Plutu nejblíže přesně ve 13:49:57 SELČ, její vzdálenost od povrchu planety bude v té době 12 500 kilometrů. Sonda mezitím za Zem posílá prozatím neviděné snímky vzdálené planety.
Z nově získaných poznatků sondy New Horizons vyplývá, že Pluto má ve skutečnosti v průměru 1473 mil (2 371 kilometrů), což je o něco málo více, než si vědci původně mysleli. Celý projekt stál 700 milionů dolarů.
Nejbližší obrázky Pluta by měly do centrály NASA dorazit patrně už v noci na středu. Sonda o velikosti klavíru se u Pluta zdrží jen chvíli. Kolem trpasličí planety nebude obíhat, proletí kolem ní rychlostí 49 tisíc kilometrů za hodinu.
Přístroje na sondě budou kromě optického sledování analyzovat složení atmosféry Pluta a jeho povrchu a měřit teplotu. Získaná data bude New Horizons vysílat na Zemi po dobu šestnácti měsíců.
6 hours and 185,135 miles / 297945.9km till closest approach. Watch more at: http://t.co/9cM4l4cE86 #PlutoFlyBy pic.twitter.com/KiHvEMHsZl
— NASA New Horizons (@NASANewHorizons)
14. Červenec 2015
Objev Pluta byl výsledkem soustavného hledání deváté planety sluneční soustavy od konce 18. století, které vyvrcholilo úspěchem amerického astronoma Clyda Tombaugha v lednu a únoru 1930. V roce 1978 se pak podařilo Jamesi Christymu, dalšímu americkému astronomovi, objevit u Pluta měsíc Charon a v roce 2012 byli na snímcích Hubbleova kosmického dalekohledu objeveni další souputníci Pluta – Kerberos, Styx, Hydra a Nix.
Pluto bylo dlouho považováno za planetu, po nové astronomické kategorizaci z roku 2006 se ale o něm mluví jako o trpasličí planetě, protože ještě za jeho drahou se pohybují další podobná tělesa jako je Sedna nebo Quaoar.