Nejistota kolem hygien. Podle Válka se nebude propouštět. Příkaz prý nebyl od něj
PROPOUŠTĚNÍ
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu zopakoval, že se nebudou propouštět zaměstnanci hygienických stanic. Na tiskové konferenci po jednání tripartity to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Řeší se podle něj pouze stav neobsazených míst. Dopis hygienickým stanicím s informací o chystaném snižování počtu zaměstnanců odeslala koncem minulého týdne ředitelka ekonomicko-správního odboru resortu zdravotnictví Pavla Marešová, která se v textu odvolávala na pokyn hlavní hygieničky Pavly Svrčinové.
„Pan ministr zdravotnictví dnes znovu na tomto jednání jasně řekl, že nejde o propouštění zaměstnanců. Jde o neobsazená místa, o zjištění, jaký je tento stav. Nakonec ministerstvo zdravotnictví ani nemůže propouštět lidi z hygienických stanic,“ řekl Fiala. „Jde také o nějaký odhad toho, jak se bude vyvíjet situace po ukončení některých věcí, které souvisejí s bojem s covidem,“ dodal.
V e-mailu z ministerstva se uvádí, že kvůli plánovaným úsporám na základě rozhodnutí vlády letos klesne počet pracovních míst krajských hygienických stanic. Jejich ředitelé měli proto dodat do pondělního rána analýzu, o kolik míst sníží počet zaměstnanců podle služebního zákona a o kolik podle zákoníku práce. Na e-mail v pátek upozornil server Seznam Zprávy.
„Na základě pokynu náměstkyně ministra a hlavní hygieničky MUDr. Pavly Svrčinové, Ph.D. si Vám dovolujeme sdělit, že na základě rozhodnutí Vlády ČR dochází ke snížení systemizovaných míst na krajských hygienických stanicích v roce 2022,“ citoval Deník N z e-mailu. Obsahuje i výzvu, aby ředitelé hygien nejpozději do pondělí 7. února do 08:00 sdělili, o kolik mohou snížit počet zaměstnanců. Ještě ten den odpoledne se pak podle informací Deníku N uskutečnilo jednání mezi ministerstvem a řediteli hygienických stanic.
Mluvčí ministerstva Ondřej Jakob popřel, že by pokyn k výzvě hygienám vzešel od Válka. Podle něj stále platí, že není v plánu pracovníky hygienických stanic propouštět. Už v pátek ministerstvo uvedlo, že někteří zaměstnanci informace dezinterpretovali a že z toho budou vyvozeny personální důsledky. Odpovědná osoba dostane písemnou výtku, která se může odrazit i na finančním ohodnocení, řekl Deníku N. Nikoho přitom nejmenoval.
Krajské hygienické stanice mají v současné době asi 2300 zaměstnanců, v roce 2020, první rok epidemie koronaviru, tam vzniklo 134 nových míst. V některých regionech, zejména v Praze a středních Čechách, se kvůli nízkým platům dlouho nedařilo místa obsadit. Návrh rozpočtu minulé vlády počítal se zachováním těchto 134 nových míst na KHS a dalšími 24 místy na pokračování projektu Chytrá karanténa, který organizačně zajišťoval sběr a vyhodnocování dat v době epidemie covidu. Na jejich platy počítal návrh se 78,3 milionu korun. Dalších 17,2 milionu bylo vyhrazeno na zvýšení platů hygieniků a pracovníků Státního zdravotního ústavu.
Rozpočet ministerstva zdravotnictví minulá vláda pro letošní rok schválila na rekordních 23,7 miliardy korun, v roce před pandemií covidu-19 byl 8,2 miliardy. Nový návrh rozpočtu včetně škrtů kabinet schválí dnes, podle informací ČTK se u resortu počítá s 18 miliardami korun.