Pozadí Panama Papers: šifrovaná komunikace i strach o život
Příběh jako z Hollywoodu
Je to největší únik tajných informací v historii. Jedenáct a půl milionu dokumentů na více než 2.6 terabytech o vedení offshorových účtů množství světových politiků a celebrit začal před rokem za nejvyššího utajení zveřejňovat neznámý zdroj. Data z firmy Mossack Fonseca získával skrze nejrůznější šifrovací platformy německý novinář Bastian Obermayer. Pro Wired spolu s Mezinárodním sdružením investigativních novinářů (ICIJ) popsali pozadí kauzy pojmenované Panama Papers.
S neustálým rozšiřováním pokročilých technologií po celém světě dochází stále častěji i k únikům citlivých dat světových společností a vlád na veřejnost. Ani Pentagon Papers obsahující 7 tisíc stran o válce ve Vietnamu, ani nedávné masivní úniky informací o depeších amerického ministerstva zahraničí publikovaných na WikiLeaks, o kterých se shodně do svých zveřejnění mluvilo jako o „těch největších“, ale nedosahují rozsahu posledního megaúniku Panama Papers.
Více zde: Únik dokumentů o daňových rájích zmiňuje Čechy i Putinovy miliardy
Situace je nyní přesto o něco jiná – anonymní zdroj si pro adresování svých informací nevybral server jako je WikiLeaks, který by publikoval vše bez rozdílu a bez cenzury, ale novináře, kteří zodpovědně celou věc více než rok připravovali. Konkrétně se jednalo o Bastiana Obermayera z německého Süddeutsche Zeitung, který se o informacích poprvé dozvěděl skrze zprávu přes zabezpečený chat.
„Chci tyto zločiny zveřejnit. Mám několik podmínek. Můj život je v nebezpečí. Budeme si psát pouze přes zašifrované soubory. Nikdy žádné setkání,“ zněla podle magazínu Wired první zpráva, kterou anonymní zdroj neznámého pohlaví poslal na konci roku 2014 Obermayerovi.
„O jakém množství dat se bavíme?“ zněla reportérova otázka.
„Více, než jste kdy viděl,“ odpověděl zdroj.
Šifrování, tajná hesla a 100% obezřetnost
Bastian Obermayer s ním nebo s ní komunikoval přes různé aplikace na bezpečnou konverzaci jako je Signal nebo Threema. Distribuce informací probíhala i přes emailové konverzace zabezpečené PGP ochranou. I když kvůli ochraně soukromí tohoto whistleblowera odmítá prozradit více, popisuje, jak komunikace mezi nimi probíhala.
„Zeptal jsem se třeba: ‚Svítí sluníčko?‘ a on odpověděl například ‚Prší Měsíc‘ nebo nějaký jiný nesmysl, a tak jsme oba věděli, že je to stále ta osoba na druhé straně,“ pokračuje Obermayer.
Postupně začal jeho zdroj posílat slíbené dokumenty. Süddeutsche Zeitung se rozhodl přivolat si na pomoc Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ) pro jejich předchozí práci na podobných únicích. Po zaslání všech 11.5 milionů dokumentů, které obsahují kolem pěti milionů emailů, více než 3 milionů souborů databáze, dvou milionů PDF a dalších souborů nesoucích svědectví o množství případů celosvětového vyhýbání se daním, vytvořili novináři platformu pro komunikaci s ostatními redakcemi.
Čtěte také: Putinův violoncellista vyvedl z Ruska dvě miliardy dolarů
Na speciálně vytvořenou zabezpečenou stránku dostali pozvání reportéři z desítek světových médií včetně BBC a deníku Guardian, kteří skrze sdílení souborů a online chat mohli koordinovat své bádání. Mezinárodní spolupráce byla kromě jiného plodná i co se týče například diskuze nad určitými překlady, kdy třeba portugalštinu pomáhali rozklíčovat brazilští novináři.
„Mohli jste vidět, kdo je vzhůru a pracuje a otevřeně si psát,“ řekl Wired k společné internetové konverzaci, která byla ale maximálně utajená a kladl se důraz na nezveřejňování jakýkoliv informací z ní, šéf ICIJ Gerard Ryle. „Vyzývali jsme všechny, aby popisovali, na čem právě pracují.“
Putin, Messi nebo Almodóvar
Podle novinářů se i celkem podařilo uchovat tento megaúnik v tajnosti až do jeho zveřejnění. I když se tu a tam objevila spekulace o něčem podobném, nikdo neposkytl detaily, a tak na Panama Papers mohli žurnalisté dále pracovat. Nechtěli totiž zveřejnit vše bez ohledu na osobní údaje možných nevinných účastníků v dokumentech, a tak vše pečlivě prošetřovali. Ani nyní kromě některých informací v nich patrných nezveřejnili novináři žádný originál.
Samotné posílání těchto bezmála tří terabytů dat samozřejmě mohlo po kouskách probíhat přes různá zabezpečená úložiště, takto obří balíček ale vyžadoval speciální řešení. „Naučil jsem se mnoho o bezpečném posílání větších souborů,“ řekl Obermayer s odkazem na možné použití programů, jako je například anonymní Onionshare.
Krátce před finálním zveřejněním zjištěných informací, které vrhají podezření z daňových podvodů mimo jiné na prezidenta Ruska Vladimira Putina, islandského premiéra Davída Gunnlaugssona, fotbalovou star Lionela Messiho, funkcionáře FIFA, herce Jackieho Chana nebo režiséra Pedra Almodóvara, se pro jistotu kromě smazání veškeré předchozí komunikace rozhodl Bastian Obermayer ještě zničit svůj telefon i notebook.
„To se může zdát trochu moc, ale radši se ujistit, než pak litovat,“ podotkl pro magazín Wired Obermayer, který společně s ostatními novináři stojícími za zveřejněním tohoto finančního skandálu uvádí, že dokumenty v plné míře tak, jako to dělá WikiLeaks, nikdy nezveřejní.