Udej svého soka. Babiš podal trestní oznámení na Sobotku a Kalouska

Udej svého soka. Babiš podal trestní oznámení na Sobotku a Kalouska 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Přinejmenším od roku 2011 je veřejný prostor ovládnutý posedlostí po naprosto průhledných veřejných zakázkách. Cena bývá považována za jediné měřítko a vůbec se nehodnotí ostatní kvality. Mantra, že to, co není nejlevnější, je automaticky předražené a tudíž zkorumpované, páchá už dnes prokazatelně obrovské škody.

Stát si například ve snaze ušetřit a nevystavit se podezření, že nenakupoval za nejnižší cenu, nenajímá na řadu důležitých případů kvalitní advokátní kanceláře. Případy flikují vlastní právníci úřadů, jejichž kvality jsou oproti dravcům z velkých a tím pádem logicky i žádaných a drahých kanceláří velmi diskutabilní. Kteří renomovaní právníci dnes sledují pro stát tak podstatné věci jako je výběrové řízení na provozování mýta nebo bankrot OKD? Stát těžko dokáže prosadit svou, když to budou levní amatéři, proti nimž budou stát těžké váhy.

Pak jsou případy, kdy se výběrová řízení a veřejné zakázky z podstaty nedělají. Jednou z těch hlavních jsou operace s veřejnými financemi. Ministr financí má obrovský manévrovací prostor, koho a jak pověří vydáváním státních dluhopisů. Není žádné výběrové řízení na banky, které to pro stát budou dělat. Pro velké finanční domy je to zvlášť nyní v éře rekordně nízkých úrokových sazeb obrovský byznys.

Ministr financí Andrej Babiš teď na základě zpráv svých vlastních interních auditorů podal trestní oznámení na své předchůdce Bohuslava Sobotku a Miroslava Kalouska (nejsou jmenovitá, jen míří do éry, kdy tito dva pánové zastávali post ministra financí) za to, že si na státní dluh půjčovali na nevýhodných zajištěných dluhopisech v cizích měnách. Suverenita, s níž oznamuje, že to bylo nevýhodné, je až zarážející. Žalované dluhopisy se měly mimo jiné vydávat ve velmi turbulentním roce 2009, kdy se celý svět potácel v jedné nejsložitějších finančních krizí, kdy si nikdo nebyl jistý, jak vysoké budou úroky další den.

Jaký by asi Sobotka nebo Kalousek mohli mít z těch dluhopisů prospěch? Komu pomohli vydělat a jakou za to dostali protislužbu? Stejná, naprosto benevolentní pravidla pro nakládání se státními penězi, platí i dnes. Kam je Andrej Babiš ukládá, když řídí likviditu, s čímž se tak rád chlubí? Hospodářské noviny upozorňují, že Babiš podal trestní oznámení kvůli státním dluhopisům až rok poté, co se o nich dozvěděl. Jeho Agrofert má u bank, které jsou zároveň největšími klienty u státních dluhopisů, napůjčováno 23 miliard korun. Každá desetina procenta úroku se počítá v desítkách milionů. Od koho a za kolik měl Andrej Babiš napůjčováno, když šel do politiky? Kdo je jeho financiérem dnes? Kolik peněz spravují pro stát banky, které půjčují Babišovi a kolik na tom vydělávají?

Na to všechno by se měli policisté ptát, až budou prověřovat nikým nekontrolované veřejné zakázky ministerstva financí na státní dluh z minulosti.

Další zajímavé články si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo zde 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články