1 Utečenecký tábor Džungle

K dětem se tu chováte jako ke zvířatům. Hůř než Taliban, tvrdí Afghánec

, NOVÉ

Témata: , ,

Zatímco evropské politiky znepokojuje v souvislosti s uprchlickou krizí ochrana vnějších hranic, sociální dávky nebo šířící se xenofobie, o dětské uprchlíky se nikdo příliš nezajímá. Podle reportéra Russia Today Roba Edwardse, který navštívil utečenecký tábor Džungle v Calais, Evropa zavinila to, že jsou dětští uprchlíci týráni a dehumanizováni. Edwards jejich situaci obhajuje i navzdory tomu, že na něj gang uprchlíků zaútočil nožem a pokusil se jej okrást.

Britský reportér RT Rob Edwards strávil v Džungli, kde pobývá na pět tisíc uprchlíků, jeden týden. Chtěl zde získat materiál pro svou reportáž, vidět na vlastní oči, v jakých podmínkách zde dětští uprchlíci žijí a vyprávět jejich příběhy. Poslední den jeho pobytu jej ale členové tamního gangu při loupežném pokusu napadli nožem.

V krátké době se jedná o druhý podobný útok na žurnalistu. Nedávno totiž uprchlíci zaútočili na nizozemského filmaře. Podobné útoky vyvolávají ve společnosti nenávistné komentáře mířené na uprchlíky. Rob Edwardse ale jejich slova mírní. Říká, že se děti uprchlíků uchylují k násilí, protože je evropské vlády dehumanizují.

O děti uprchlíků, které se bezprizorně pohybují v táborech, kde jsou prakticky uvězněni, se nikdo nestará, píše Edwards. Stovky z nich cestují po Evropě bez doprovodu rodičů nebo bez dozoru někoho staršího. Podle něj jsou dětští uprchlíci zoufalí, týraní, dehumanizovaní, dochází k porušování jejich práv.

Čtěte také: V Evropě beze stopy zmizelo na 10.000 dětských uprchlíků

Kůl a pak deka. Migranti napadli českého řidiče v Calais

Útoky v Paříži. A za pár hodin vzplál uprchlický tábor v Calais

,,Lze proto očekávat, že se uchýlí k násilí,“ upozorňuje Edwards, podle kterého jsou ve skutečnosti tyto děti obětmi zanedbávání ze strany Evropy a ,,produktem brutální zkušenosti“. Edwards zdůrazňuje, že jsou práva dětí na zdravotní péči, vzdělání či rodinný život zakotvená v Úmluvě o právech dítěte OSN, nedodržována, nadto pošlapávaná.

15letý Mohammed z Afghánistánu mu například popsal své napadení skupinkou mužů. Ti podle něj byli policisté v civilu, protože používali policejní zbraně. Mohammedovi způsobili četná zranění, doteď se nemůže zcela pohybovat a je odkázán na péči ze strany dalších uprchlíků.

Jeden z uprchlíků, Afghánec Aziz Khan, k tomu řekl: ,,Zachází tu s námi jako se zvířaty. Tohle není žádný život. Utekli jsme sem, abychom přežili. Ale oni se tu tím, jak zachází s dětmi, chovají ještě hůř než Taliban,“ uvedl.

Čtěte také: Pašovala v kufru 15letého uprchlíka. Dostala 3 měsíce vězení

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.