1 Uprchlická krize

V Evropě beze stopy zmizelo na 10.000 dětských uprchlíků

, NOVÉ

Témata: ,

Nejméně 10 tisíc dětských uprchlíků, které nedoprovázeli žádní dospělí příbuzní, zmizelo po příjezdu do Evropy neznámo kam. Panují přitom obavy, že se jich mohly zmocnit organizované zločinecké gangy, které je mohou využívat například jako sexuální otroky. S odvoláním na evropský policejní úřad Europol o tom informoval server listu The Guardian.

V prvním pokusu vyčíslit jeden z nejznepokojivějších aspektů migrační krize šéf štábu Europolu Brian Donald uvedl, že po úřední registraci zmizely tisíce zranitelných nezletilců. Jen v Itálii se pohřešuje na 5000 dětských uprchlíků, další tisíce postrádají ve Švédsku. Na uprchlíky se přitom zaměřují gangy s celoevropskou působností.

Donald připustil, že ne všechny pohřešované děti se musely stát obětí zločinců, některé mohou být u příbuzných. Úřady zkrátka nevědí, kde mohou tyto děti být.

Organizace Save the Children odhadla, že loni se do Evropy dostalo na 26.000 dětí bez doprovodu příbuzných. Europol, který se opírá o 900 analytiků a styčných policejních důstojníků, si myslí, že asi 27 procent z milionu loňských příchozích tvořili nezletilci.

Donald naznačil, že 10.000 pohřešovaných dětí je spíše opatrný odhad celkového počtu dětí, které v Evropě zmizely. Existují důkazy, že některé byly sexuálně zneužity.

„Během posledních 18 měsíců vznikla celá (zločinecká) infrastruktura, která využívá přílivu migrantů. V Německu a Maďarsku jsou věznice, které jsou plné lidí zadržených za kriminální aktivity v souvislosti s migrační krizí,“ řekl Donald.

Europol také zaznamenal znepokojivou spolupráci mezi převáděči a gangy obchodujícími s lidmi pro sexuální práci a otroctví. Vyzval proto veřejnost, aby si této problematiky více všímala: pohřešované děti podle Donalda nejspíš nepřežívají někde v lesích, ale ve svých komunitách, kde by také mohlo docházet k jejich zneužívání.

Čtěte také: Dražší benzin kvůli uprchlíkům? Dobrý nápad, zní z Bruselu

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.